Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem?
Wybór projektu może okazać się nie lada wyzwaniem. Decydując się na budowę domu, mamy w głowie nasz ukochany dom. Przestrzeń salonu, piękne drzwi na taras, wspaniale wyglądający ogród, osobne sypialnie dla każdego. Po prostu już tam mieszkamy. Idziemy do architekta i zostajemy zasypani pytaniami: jaka powierzchnia, czy góra i dół, jaka duża jest rodzina, co mówi plan miejscowy?
Dom parterowy
Plan miejscowy może ograniczyć trochę nasze marzenia, gdyż z niego będzie wynikać liczba kondygnacji, kąt nachylenia dachu czy też wysokość budynku. Jeśli jednak nie byłoby ograniczeń to moglibyśmy rozważać budynek parterowy: zajmujący największą powierzchnię na działce. Będziemy musieli się tu liczyć z większą powierzchnią fundamentów i dachu oraz z koniecznością zakupu większej działki. To z pewnością wpłynie na wzrost kosztów realizacji budowy. Do głównych zalet domu parterowego z pewnością należy zaliczyć brak chodzenia po schodach, a każdy pokój będzie mógł mieć bezpośredni kontakt z naturą otaczającego ogrodu. Dodatkowo domy parterowe charakteryzują się prostą konstrukcją, co sprawia, że czas budowy domu jest dość szybki i mało skomplikowany.
Dom z poddaszem użytkowym
Realizacja budynku parterowego z poddaszem użytkowym ma swoje zalety. Zajmie mniejszą powierzchnię działki i zdecydowanie podzieli nam budynek na strefę dzienną i nocną połączoną schodami. Funkcjonalność pomieszczeń na górze będzie mocno związana z wysokością, tzw. ścianki kolankowej. Oznacza to, że część pomieszczeń będzie trudniejsza do zagospodarowania poprzez występujące w pomieszczeniach skosy dachu. Istotnym argumentem przemawiającym za wyborem domu z poddaszem jest to, że można wybudować go na małej działce. Warto wspomnieć, iż pomieszczenia na poddaszu wymagają odpowiedniego doświetlenia poprzez zastosowanie okien dachowych lub lukarn. Te rozwiązania na pewno wpłyną na wzrost kosztów budowy domu.
Dom piętrowy
I w końcu budynek piętrowy. Zdecydowanie jest to najlepsze rozwiązanie dla dużej, wielopokoleniowej rodziny. Tak jak przy domach z poddaszem użytkowym, tak i tu budynek będzie podobnie podzielony w poziomie z wyraźnym wyodrębnieniem strefy dziennej i nocnej. Jednak funkcjonalność pomieszczeń piętra będzie zdecydowanie lepsza. Zdecydowaną zaletą okaże się brak skosów na piętrze, dzięki czemu uzyskamy możliwość lepszej aranżacji i wykorzystania przestrzeni pokoi. Pełna kondygnacja piętra spodoba się wszystkim, ale należy pamiętać, iż wzrośnie powierzchnia użytkowa.
Na to zwróć uwagę
Jest wiele za i przeciw. Natomiast jeżeli nie ogranicza nas Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i mamy wystarczająco dużą działkę, wówczas pamiętajmy, że priorytetem powinna być funkcjonalność domu i zaspokojenie naszych indywidualnych oczekiwań.
Tekst: HB Studio | www.hbstudio.pl
Fotografia otwierająca: Dobre Domy „ONTARIO”