Kompleksowa budowa. Czy warto się na nią zdecydować?

Odpowiedź na pytanie nurtujące wielu inwestorów nie jest jednoznaczna: i tak, i nie. Na zlecenie jednej firmie budowy domu jako kompleksowej usługi może sobie pozwolić inwestor, który ma odpowiednie środki oraz płynność finansową. Jednak niesie ona ze sobą spore korzyści.

Zalety i wady

Taka usługa polega na przekazaniu prowadzenia budowy firmie, która dodatkowo może się zająć przygotowaniem projektu, wraz z uzgodnieniami w ramach tzw. inwestora zastępczego. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dokładnie wiedzą, jaki chciałyby mieć dom, a którym brak zazwyczaj czasu czy po prostu nie znają się na procedurach wymaganych przy przygotowaniu projektu do pozwolenia na budowę lub przy prowadzeniu budowy. To rozwiązanie pozwala na komfort inwestora, który w pełni zleca usługę i nie musi się przejmować – wystarczy, że posiada własną działkę, dla której wydane zostały warunki zabudowy lub jest plan zagospodarowania przestrzennego. Wówczas inwestor wyszukuje firmę, która podejmie się takiej usługi, prowadzonej np. etapowo. Przy doborze projektu pomaga współpracujący z wybraną firmą budowlaną doświadczony architekt, który może zaproponować wykonanie zmian w projekcie typowym czy przygotować adaptację domu na działkę. Jeśli inwestor ma problem z wyborem gotowego projektu, architekt może wykonać projekt na indywidualne zamówienie. Dodatkowo taki projektant pomaga przy uzgodnieniach lub uzyskaniu dokumentów wymaganych do pozyskania pozwolenia na budowę. Zajmuje się też nadzorem autorskim już na etapie budowy. Minusem takiego rozwiązania są dość spore koszty, które mogą wynosić ok. 2,5-10% ogólnych kosztów inwestycji.

Co warto wiedzieć

Ważnym czynnikiem, którym powinien kierować się inwestor decydujący się na zlecenie firmie budowlanej kompleksowej usługi, jest sprawdzenie przed podpisaniem umowy, czy wybrana firma posiada odpowiednie rekomendacje oraz czy wykazuje się wszechstronnym doświadczeniem. Należy też dowiedzieć się, czy zatrudnione w firmie osoby mają właściwe uprawnienia i są fachowcami w swojej specjalności, oraz czy prace będą prowadzone zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną. Również przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z możliwościami danej firmy odnośnie do zakupu materiałów. Czasem np. inwestor może liczyć na kompleksowe zaopatrzenie budowy, jak również uzyskanie dogodnych rabatów na materiały budowlane. Inną ważną sprawą jest ustalenie dokładnego zakresu robót budowlanych, a w szczególności terminów wykonania poszczególnych etapów. Wtedy układa się – zgodnie z wymaganiami inwestora czy zleceniodawcy – odpowiedni harmonogram prac, z wyszczególnieniem kosztów i terminów płatności. W rozrachunku ten rodzaj prowadzenia budowy jest dość kosztowny, ale coraz częściej wybierany przez inwestorów.

Tekst: arch. Michał Gąsiorowski, MG Projekt, www.mgprojekt.com.pl

Fot: MG-Projekt, Willa Floryda