Jeszcze więcej energii z fotowoltaiki
Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna przynosi spore oszczędności w rachunkach za energię elektryczną, bardzo istotnym elementem opłacalności tej inwestycji jest system opustów. Do tej pory, dzięki niemu można było odzyskać 70-80% przekazanych do sieci nadwyżek energii, a reszta traktowana była jako “opłata” za magazynowanie. Teraz, dzięki nowej ofercie Columbus Energy, można odebrać wszystkie kilowatogodziny oddane do sieci.
Wizja niezależnych energetycznie domów, zaspokajających w pełni własne potrzeby z odnawialnych źródeł, zaczyna się spełniać. Firma Columbus udostępnia ofertę, dzięki której właściciele przydomowych elektrowni fotowoltaicznych mogą w całości konsumować wyprodukowaną energię, a w niedalekiej przyszłości także będą mogli się nią dzielić z innymi użytkownikami systemu.
Bezpłatne magazynowanie energii
Około 80% rocznego uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej wytwarzane jest wiosną i latem. Nie jesteśmy w stanie zużyć jej na bieżące potrzeby, dlatego nadmiar trafia do sieci elektroenergetycznej, skąd możemy odbierać energię w okresach niższej produkcji, czyli zimą, jesienią, wieczorami. Nie odbywa się to jednak zupełnie za darmo. Operatorzy energetyczni za każdą 1 kWh zmagazynowanego w sieci prądu oddają, w zależności od wielkości naszej instalacji – 0,8 lub 0,7 kWh. Tracimy zatem 20 lub 30% kilowatogodzin przekazanych do sieci. W lutym tego roku pojawiła się na rynku zupełnie nowa usługa dystrybucyjna “Prąd jak powietrze” od Columbus Energy, która przełamuje dotychczas funkcjonujący system. Innowacyjną zmianą w propozycji Columbusa jest całkowity brak opłat za magazynowanie energii w sieci, a bilansowanie odbywa się w systemie 1:1. Oznacza to, że wszystkie niewykorzystane kilowatogodziny wprowadzone do sieci, mogą zostać odebrane bez żadnych ukrytych kosztów. Dodatkowo, nie ma ograniczeń czasowych. Klienci mogą odebrać swoje nadwyżki przez cały okres trwania umowy z Columbus.
Jeszcze więcej oszczędności
Możliwość odbioru 100% przekazanych nadwyżek energii to oszczędności już na samym starcie. Przyszły właściciel domowej fotowoltaiki nie musi, jak dotychczas, kupować większej w stosunku do potrzeb instalacji, o mocy uwzględniającej straty związane z magazynowaniem energii w sieci. W rezultacie płaci mniej za instalację, potrzebuje też mniejszej powierzchni dachu lub gruntu, na której zostaną zamontowane panele. Ważną korzyścią, nie tylko dla właścicieli fotowoltaiki, ale również dla środowiska, jest gwarancja zielonej energii. W usłudze dystrybucyjnej “Prąd jak powietrze” Columbus zapewnia 100% energii z Gwarancją Pochodzenia, co oznacza, że użytkownicy będa korzystać wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych.
Blockchain w energetyce
Columbus pracuje nad autorską aplikacją dla swoich klientów, opartą o technologię blockchain, która pozwoli na monitorowanie produkcji energii oraz ilości oddanej i pobranej z sieci. Nadwyżki prądu będą przeliczane i „odkładane” w portfelu jako tokeny. Za tokeny użytkownik będzie mógł odbierać kilowatogodziny, które oddał. Oprócz tego, będzie mógł przesyłać tokeny innym użytkownikom systemu lub np. do stacji ładowania pojazdów elektrycznych, aby zasilić swój samochód. W przyszłości aplikacja będzie też dawać porady dotyczące optymalizacji zużycia energii w domu.
O nowej usłudze Columbus “Prąd jak powietrze” można dowiedzieć się więcej na stronie www.pradjakpowietrze.pl lub pod numerem telefonu: 22 123 04 44.