Futurystyczna fasada budynku Centrum Studiów w Missouri (USA)
Nowo wybudowane Centrum Studiów w Missouri (USA) imponuje futurystyczną fasadą wykonaną ze szkła i kamienia naturalnego. W budowie zastosowano 30 000 kotew panelowych (tyło-wkrętnych) typu FZP II, gwarantujących bezpieczne zamocowanie ciężkich płyt wapiennych pokrywających budynek.
Nowa inwestycja przykuwa uwagę swoją fascynującą formą. Piękny kompleks budynków ma za zadania spełnić wyjątkową misję, a mianowicie zainteresować mieszkańców dorobkiem i dziedzictwem kulturowym regionu stanu Missouri. W budynku mieści się siedziba i centrum administracyjne stowarzyszenia Państwowego Towarzystwa Historycznego Missouri – prywatnej organizacji członkowskiej, finansowanej przez państwo, która jest wszechstronnym ośrodkiem badawczym zlokalizowanym w Kolumbii (w stanie Missouri), specjalizującym się w ochronie i badaniu dziedzictwa kulturowego stanu Missouri. Centrum zawiera znacznie rozbudowaną przestrzeń wystawienniczą oraz galerie z kolekcją historycznych dzieł sztuki. Ze względu na znaczenie i misję budynku, wykonawcy budowy położyli duży nacisk na wykorzystanie materiałów budowlanych z regionu. Ostateczny projekt powstał dzięki współpracy firmy architektonicznej Gould Evans z Kansas City i Barker Nestor Architecture & Design z Chicago. Fasada budynku ma interesujący i nowoczesny wygląd. Jest wykonana z trzech rodzajów materiałów: kremowego wapienia Aux Vases Buff z Missouri, który stanowi 80 % powierzchni zewnętrznej, ze szkła oraz szarego stopu cyny z ołowiem. Montaż ciężkich płyt z kamienia naturalnego był dla wykonawców ogromnym wyzwaniem. Panele elewacyjne zostały przymocowane do podkonstrukcji za pomocą ukrytych podciętych kotew. Każdy panel został najpierw nawiercony, aby móc umieścić w nim rozporową kotwę panelową. Podczas procesu osadzania kotwy podciętej FZP II uzyskano optymalne dopasowanie kształtowe pomiędzy elementem rozporowym, a otworem. „Dzięki naszej sprawdzonej i bliskiej współpracy, firmy zajmujące się wykonywaniem elewacji, Heitkamp Masonry and Cladding Corp (ECO Cladding), zdecydowały się na użycie w projekcie naszych kotew podciętych”- powiedział Steven-Henrik Maier, kierownik sprzedaży systemów fasadowych fischer. „W projekcie zastosowano około 30 000 sztuk naszych kotew panelowych Zykon w wariancie FZP II 13×26 M8/SO/12 AL wykonanych ze stali nierdzewnej A4. Przed przystąpieniem do realizacji projektu, przeprowadziliśmy testy na kamiennych panelach, aby wypracować doświadczalnie najlepsze metody montażu”.
Kotwy typu Zykon FZP II fischer zostały użyte podczas budowy nowego Centrum Badań w Missouri w USA. Zdjęcie: fischer
Dzięki dopasowaniu kształtowemu oraz bezciśnieniowemu mocowaniu w podciętym stożkowo otworze, kotwy do paneli FZP II Zykon zapewniają solidny montaż. Poprzez osadzenie kotwy techniką podcięcia można optymalnie dobrać położenie jej w płycie elewacyjnej. Znacząco zmniejsza to ugięcie płyty. Kotwa pozwala na większe obciążenia zrywające w porównaniu z konwencjonalnymi systemami.„Dzięki tej technologii uzyskuje się znacznie mniejsze momenty zginające płyt i większą nośność”- mówi Steven-Henrik Maier. „Nasza technologia podcięcia ma również zalety optyczne. Kotwa Zykon FZP II pozwala na ukrycie mocowań paneli, dzięki czemu nie są one widoczne z zewnątrz, zapewniając w ten sposób harmonijny wygląd.
Technologia podcięcia fischer pozwala na osiągnięcie znacznie niższych momentów zginających płyt i zwiększa nośności. Kotwy do paneli Zykon są niewidoczne z zewnątrz, zapewniając harmonijny wygląd budynku. Zdjęcie: fischer
Ukończone w 2019 roku Centrum Studiów Missouri stanowi imponujący przykład pionierskiej architektury z wykorzystaniem materiałów regionalnych pochodzących ze stanu Missouri. Twórcy kompleksu zrealizowali w budowie ambitne cele. Centrum jest nie tylko piękne i nowoczesne, ale i przyjazne dla środowiska (energooszczędne), wygodne, zdrowe dla użytkowników oraz zbudowane w większości z naturalnych materiałów. Wykonawcy inwestycji zostali docenieni złotym certyfikatem Leadership in Energy and Environmental Design (LEED ®) w kategorii oceny zrównoważenia środowiskowego i nowoczesności wykonania budynku przyznawanym przez US Green Building Council (USGBC). O energooszczędności kompleksu świadczy fakt, że budynki o podobnej kubaturze zużywają o 70 % więcej energii elektrycznej. Certyfikat na poziomie Gold potwierdza, że wnętrza budynku mają czyste powietrze i dostęp do światła dziennego.