Jakie zalety ma rekuperacja?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest rozwiązaniem cieszącym się coraz większą popularnością. Zapewnia zdrowie i świeże powietrze w domu, ale jej zalet jest znacznie więcej. Poznajmy je razem.
zdj. otwierające:
Rekuperator WANAS 415V HI-TECH
WANAS 415V HI-TECH dzięki wbudowanemu systemowi XF, zapewnia zrównoważoną i oszczędną wentylację domu. Centrale wentylacyjne z serii HI-TECH posiadają w standardzie m.in. wbudowany moduł internetowy oraz protokół komunikacyjny, pozwalający na połączenie rekuperatora z systemem inteligentnego domu.
11 450 zł, WANAS
Prawdopodobnie jednym z głównych powodów posiadania rekuperacji są oszczędności. Zgadza się. Odzysk ciepła to także odzysk pieniędzy, które przy wentylacji grawitacyjnej po prostu ulatują przez komin. – Współczesne domy są szczelne i dobrze izolowane. Dają możliwość pełnej kontroli nad dostępem powietrza z zewnątrz. Rozwiązaniem pozwalającym w pełni cieszyć się zaletami „domów-termosów”, a jednocześnie eliminującym związane ze szczelnością problemy, jest rekuperacja. W procesach budowlanych kontrolowana
i regulowana wymiana powietrza jest koniecznym uzupełnieniem technologicznym. Pozwala domownikom cieszyć się ogrzanym i oczyszczonym, świeżym powietrzem o określonej wilgotności – mówi Roland Stańczyk, z pracowni RS STUDIO PROJEKTOWE.
Pierwsze oszczędności na etapie budowy
Zauważalne oszczędności można odczuć już na etapie samej budowy, bo instalacja rekuperacji pozwoli na montaż mniejszych grzejników czy pieca grzewczego o mniejszej mocy. To dlatego, że budynek z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła ma blisko o 45% mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie. Niweluje to także potrzebę inwestowania w budowę drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej czy zakupu droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją.
Jest wiele drobiazgów, o których zazwyczaj nie myślimy na etapie decyzji zakupowej o rekuperacji, a które wyraźnie poprawiają komfort mieszkania np. brak zaparowanych okien czy luster w czasie kąpieli lub gotowania. Nie trzeba także martwić się o kwestie nieprzyjemnych zapachów, bo rekuperacja radzi sobie z nimi świetnie. I wreszcie – nie ma potrzeby otwierania okien wiosną czy latem i wpuszczania nieproszonych gości, takich jak muchy czy komary. Domowników bowiem nie opuszcza wrażenie świeżości i uczucie, że wnętrze domu jest cały czas przewietrzone.
Zyskujesz zdrowie
Rekuperacja w domu ma również niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Docenimy to zwłaszcza, jeśli ktoś z domowników jest alergikiem. Nawiewane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu zawiera mniej alergenów i pyłków. Wentylacja zapewnia bardzo skuteczną wymianę powietrza. Kolejną zaletą korzystania z rekuperacji jest mniejsza emisja CO2, co ma pozytywny wpływ na naszą planetę, ale i zdrowie domowników – dwutlenek węgla powstaje w procesach spalania i oddychania. W małych stężeniach nie jest niebezpieczny dla organizmu. Problem pojawia się gdy przekracza stężenie 0,12%. Organizm manifestuje wtedy takie objawy jak: uczucie duszności, zwiększoną liczbę oddechów oraz niepokój. Z toksycznych gazów nie należy zapominać też o tlenku azotu, który powstaje z łączenia się azotu z tlenem, np. podczas palenia tytoniu oraz w pomieszczeniach, które wyposażone są w kominki grzewcze. Znów kluczową rolę ogrywa prawidłowa wentylacja. Gdy jej brakuje, wysokie stężenie tego gazu powoduje zmniejszenie możliwości obronnych organizmu przed chorobami zakaźnymi – tłumaczy Norbert Górski, dr n. med., otolaryngolog, specjalista chorób nosa i zatok.
Idealnie ukryte
System rekuperacji przewidziany i zaprojektowany przed budową domu, nie ingeruje w architekturę wnętrz. Może być niemal niewidoczny – tłumaczy Roland Stańczyk, z pracowni RS STUDIO PROJEKTOWE.
Zaprojektowany został z myślą o domach jednorodzinnych tak, aby wentylacja pracowała w nich cicho, ale przede wszystkim była całkowicie ukryta, bez konieczności zabudów sufitowych czy ściennych, które psują estetykę wnętrz i zmniejszają przestrzeń użytkową.
Vasco | www.vasco.eu
Jaka wysokość jest potrzebna do zmieszczenia rekuperacji w stropie parteru?
Planując wykonanie wentylacji mechanicznej w stropie musimy pamiętać o zachowaniu jego odpowiedniej grubości. Dzięki dostępnym systemom wylewkowym możemy rozplanować i zbudować system wentylacji mechanicznej w swoim domu wykorzystując jego szeroką gammę elementów. W skład wchodzą karbowane, giętkie rury wentylacyjne, rozdzielacze, skrzynki rozprężne oraz anemostaty. Wysoka wytrzymałość mechaniczna rur pozwala na ich układanie w wylewkach betonowych posadzek lub stropów. Tutaj warto zwrócić uwagę na gabaryty poszczególnych elementów systemu. Wysokość rozdzielaczy i skrzynek rozprężnych wynosi do 95 mm i taką minimalną przestrzeń należy im zapewnić. Dodatkowo przestrzenie pomiędzy rurami o fi 75 mm należy wypełnić izolacją nie cieńszą niż 70 mm. Połączenia rur elastycznych pomiędzy rozdzielaczami, a skrzynkami rozprężnymi należy wykonać bardzo starannie. W kolejnym etapie całość zalewana jest warstwą wylewki ok. 7-8 cm. W zależności od dodatkowo zastosowanych rozwiązań przy montażu podłogi całość stropu wynosi zazwyczaj od 18 do 20 cm. Dostępne rozwiązanie pozwoli nam cieszyć się wentylacją mechaniczną bez konieczności zbędnego przewymiarowania grubości stropu.
mgr inż. Kamila Skiba, specjalista ds. technicznych w Vents Group Sp. z o. o. | www.vents-group.pl