10 powodów dla których dachówka ceramiczna jest lepsza od innych pokryć dachowych
-
Nie ulega wpływowi czynników atmosferycznych
-
Nie zmienia koloru przez lata, nie łuszczy się, nie blednie
-
Jest trwała, może leżeć na dachu nawet 100 lat
-
Nie traci swych właściwości z upływem czasu
-
Nie podlega korozji, gniciu, spalaniu, owadom
-
Ma solidny ciężar i opiera się wichurom
-
Tłumi uciążliwe dźwięki
-
Nie nagrzewa się do czerwoności
-
Jest ekologiczna i naturalna
-
Jest piękna i szlachetna
Jeśli te argumenty jeszcze Cię nie przekonały – zapraszamy do dalszej lektury. Dachówka ceramiczna to TOP jeśli chodzi o pokrycia dachowe. Na szczęście przy dzisiejszym wyborze wzorów, kolorów i różnorodności cen, stała się dostępna dla każdego. Dach to element budynku najbardziej wystawiony na działanie zjawisk atmosferycznych. Długotrwały i intensywny wpływ słońca, silne wiatry, śnieg, grad, deszcz i mróz – to czynniki, które bezpośrednio wpływają na wytrzymałość, trwałość i estetykę naszego dachu. Klimat z roku na rok staje się coraz bardziej zmienny i nieprzewidywalny. Ostatnie lata pokazują, że również w Polsce możemy doświadczyć porywistych wiatrów, silnych wichur, ulew i innych gwałtownych zjawisk atmosferycznych – szczególnie w okresie letnim. Dlatego tak istotne jest, by pokrycie było najwyższej jakości i trwałości.
Tu dachówka ceramiczna nie ma konkurencji:
1. Jest odporna na czynniki atmosferyczne, jak żadne inne pokrycie. Nie straszny jej deszcz czy śnieg, intensywne słońce ani siarczysty mróz. Dachówka ceramiczna nie chłonie wilgoci, ale idealnie odprowadza strumienie deszczu do rynien. Jest też odporna na uderzenia kulek gradowych. Jeśli dochodzi do uszkodzeń (np. gdy grad jest wyjątkowo dużych rozmiarów), to są to pojedyncze stłuczenia, które łatwo wymienić bez kosztownej wymiany całego dachu.
2. Nie zmienia koloru przez lata, ani nie blaknie pod wpływem promieniowania UV, nie łuszczy się , ponieważ kolor nie jest namalowany a wynika z barwy wypalonej gliny bądź szlachetnych glinek, wchodzących w skład angob pokrywających niektóre dachówki i spieczonych z nimi trwale w procesie produkcji w piecu.
3. Działanie czynników atmosferycznych na dachówkę ceramiczną nie zmienia jej właściwości i parametrów technicznych w czasie. Oznacza to, że jej trwałość i deklarowane parametry są takie same na początku, jak po upływie wielu lat. Jest bardzo trwała, może leżeć na dachu nawet 100 lat bez utraty swoich właściwości.
4. Nie podlega korozji więc nigdy nie zardzewieje, nie ulega gniciu a dzięki swej twardości jest odporna także na niszczycielską działalność owadów – nie przygryzą jej kuny, gryzonie, mrówki czy szerszenie.
5. Dachówka ceramiczna wypalana w temperaturze ponad 1000oC jest niepalna, więc sama nie ulega spalaniu ani nie bierze udziału w żadnej z faz powstawania pożaru, nie można jej podpalić a w razie pożaru pod wpływem ognia nie wydziela żadnych toksycznych substancji.
6. Ma solidny ciężar i stosunkowo drobne elementy, trudno ją więc zerwać z dachu, a jeśli mamy do czynienia z bardzo silną wichurą, dach nie tworzy efektu żagla, jak lekkie pokrycia wielkoformatowe. Nie stracimy więc dachu w całości a co najwyżej pojedyncze dachówki, które stosunkowo łatwo i niskim kosztem można uzupełnić lub wymienić.
7. Ma świetną akustykę – pochłania dźwięki i tłumi je, gdy na zewnątrz szaleje deszcz czy grad. Ma to znaczenie szczególnie istotne przy domach z użytkowym poddaszem. Zjawiska atmosferyczne nie dudnią nam wewnątrz,
8. Ma optymalną termikę – nie przegrzewa się latem, zimą chroni przed ucieczką ciepła,
9. Jest zdrowa i ekologiczna, wytworzona z naturalnych surowców – gliny, piasku i wody, podlega recyclingowi – można jej użyć po raz kolejny na dachu lub do innych celów (np. jako mączkę na korty tenisowe czy ścieżki),
10. Jest piękna i szlachetna – czas jej służy, po wielu latach wygląda pięknie a nawet zyskuje na urodzie. Patyna dodaje jej tylko uroku. Świetnie wygląda z każdym innym naturalnym produktem – cegłą czy drewnem, doskonale wpisze się również w architekturę w towarzystwie stali czy szkła dlatego jest stosowana i na starych zabytkowych budynkach i na nowych domach o nowoczesnej, minimalistycznej bryle. Jest absolutnie uniwersalna.