Bez ekologii nie ma nowoczesnego budownictwa – dyskusje drugiego dnia targów
Recykling okien i najnowsze regulacje związane z tym procesem zdominowały konferencję EPPA- Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Systemów Profili Okiennych z PVC. To jednak nie jedyne wydarzenie dla branży stolarki zorganizowane drugiego dnia targów BUDMA i WINDOOR-TECH. Kolejnym punktem programu było Forum Zielonego Budownictwa pt. Cele klimatyczne w budownictwie. Prawo a strategia.
Europejskie Stowarzyszenie Producentów Systemów Profili Okiennych z PVC (EPPA – The European Trade Association of PVC Window System Suppliers), z siedzibą w Brukseli, reprezentuje dostawców w kontaktach z Komisją Europejską oraz jest wspólną platformą dla krajowych działań w zakresie technologii okien z PVC, recyklingu, ochrony środowiska i public relations. Reprezentuje producentów systemów okiennych PVC i powiązanych produktów budowlanych w Europie.
Recykling okien i efektywna współpraca
Jedną z prelegentek konferencji EPPA była Elena Vyboldina, Dyrektor Zarządzająca- EPPA Bruksela, która przybliżyła ideę działania EPPA jako kluczowego gracza w Brukseli odpowiedzialnego za kwestie recyklingu okien. Podkreśliła również, że eksperci EPPA skupiają się na współpracy z Unią Europejską w zakresie regulacji prawnych i technicznych.
Z kolei Laura Espadas Murillo, Kierownik Techniczny – EPPA Bruksela omówiła trendy techniczne i regulacyjne w branży PVC i okien. Jednocześnie przybliżyła zobowiązania EPPA do roku 2030. – Wykorzystamy wszystkie dostępne na rynku PCV z odpadów poużytkowych w nowych profilach okiennych – przekonywała. Dodała także, że w 2023 r. branża stolarki zużyła około 62% własnego recyklatu.
Specjalny projekt OKNOREC jednoczący we wspólnym celu wszystkich uczestników branży okiennej w Polsce omówił Karol Pięta, Kierownik Projektu – EPPA Polska.
W ramach tego projektu, EPPA zamierza zorganizować cały proces wsparcia wymiany okien z demontaży. Jest to realizowane w ramach renowacyjnej fali wymian okien w Polsce oraz w Europie. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie zamkniętego łańcucha produkcji okien z maksymalizacją zaangażowania surowców pochodzących z recyklingu, ze zdemontowanych okien. Jak podkreślano zamknięty cykl życia produktu i wielokrotne wykorzystanie surowców do wytworzenia tego samego wyrobu jest najczystszą formą ekologii.
– Obecnie to wszystko co znajduje się w oknie jesteśmy w stanie w 100% przywrócić do ponownego użycia. – mówił Karol Pięta.
Ekspert ubolewał, że nadal pokutuje przeświadczenie, że właścicielem odpadu jest klient.
– Ustawodawca wyraźnie mówi, że właścicielem odpadu czyli stolarki otworowej po jej demontażu jest ta firma, która tego demontażu dokonała. W 2025 r. weszło nowe prawo, która nie zezwala na odpad w postaci całego okna. Poszczególne elementy muszą być rozdzielone. Można taką stolarkę przekazać firmie, która ma odpowiednie pozwolenia na recykling. To duży krok w stronę branży – podkreślił Karol Pięta. Ekspert dodał także, że profile okienne z udziałem materiału z recyklingu mają taką samą jakość jak profile wykonane z materiału pierwotnego. – OKNOREC to nie tylko skojarzenie „okna i recykling” Naszą misją jest idea efektywnej współpracy. – przekonywał.
Zielone budownictwo, czyli jakie?
Na to pytanie odpowiedzi szukali eksperci FORUM ZIELONEGO BUDOWNICTWA, organizowanego po raz pierwszy na targach WINDOOR-TECH i BUDMA.
– Forum to przestrzeń, gdzie prawo spotyka się z biznesem. Nie ma lepszego miejsca na biznes jak Międzynarodowe Targi Poznańskie.- powitała zgromadzonych gości Hanna Lisiecka, dyrektor targów WINDOOR-TECH.
O idei Forum mówili także współorganizatorzy: Cezary Jasiczak oraz Marek Karwowski.
CELE KLIMATYCZNE W BUDOWNICTWIE. PRAWO A STRATEGIA – było głównym hasłem Forum. O dekarbonizacji budownictwa i o tym jak rozpoznać prawdziwe deklaracje od greenwashingu, mówiła Ewa Kosmala, Global Sustainability Director, SELENA
Wspomniała także o „Green Claims” – czyli deklaracjach firm nt. zalet środowiskowych ich produktów.
– Aż 53% twierdzeń dotyczących ekologii podaje bezpodstawne informacje, aż 40% wniosków nie posiada dowodów potwierdzających. Połowa wszystkich tzw. Zielonych etykiet oferuje słabą lub nieistniejącą weryfikację – przekonywała Ewa Kosmala. Dodała także, że w Unii Europejskiej istnieje aż 230 etykiet zrównoważonego rozwoju i 100 ekologicznych etykiet energetycznych, ale poziom ich przejrzystości jest bardzo zróżnicowany.
Cele klimatyczne i wymagania legislacyjne dla sektora w strategii Veluxo mówiła Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w VELUX.
Przedstawiła rozwiązania Velux w zakresie redukcji śladu węglowego takim jak kocioł na biomasę w Gnieźnie.
Temat EPD – deklaracji środowiskowej produktu budowlanego jako narzędzia zrównoważonego rozwoju omówiła Anna Ostapczenia, Ekspertka, Bureau Veritas Polska
– EPD w przejrzysty sposób raportuje obiektywne, porównywalne i zweryfikowane przez strony trzecie dane na temat efektywności środowiskowej produktów i usług z perspektywy cyklu życia- przekonywała ekspertka.
Z kolei Szymon Kościerzyński, Główny Specjalista, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, swoim wystąpieniem udowodnił, że jednostki samorządu terytorialnego mogą skutecznie wspierać zrównoważone budownictwo w mieście. Omówił Warszawski Standard Zielonego Budynku – zbiór wytycznych opracowanych dla miejskich budynków w stolicy. Dzięki ich wdrożeniu obiekty będą nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także tańsze w utrzymaniu. Ponowne wykorzystanie wód opadowych w instalacjach budynku, zastosowanie OZE czy przyjazne dla środowiska oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne – to część proponowanych rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszty zużycia energii. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło tak kompleksowe rozwiązanie.
O ważnej roli samorządów w zrównoważonym budownictwie debatowano także w panelu dyskusyjnym poświęconym cyfryzacji. W dyskusji wzięli udział: Piotr Przybysz, BinderLess , Marcin Gawroński, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Judyta Łuczyńska, Urząd Miasta Stołecznego Warszawa
– Sektor budowlany to najmniej zdigitalizowana branża – dowodził Piotr Przybysz, CEO BinderLess
Wszyscy eksperci byli zgodni, że we wdrażaniu idei zrównoważonego budownictwa konieczna jest współpraca wszystkich interesariuszy w tym m.in.: producentów, architektów, konsumentów a także jednostek samorządu terytorialnego.
W kolejnych punktach programu poruszono także kwestie: nowej roli wykonawców w erze Europejskich Regulacji Klimatycznych, Redukcji śladu węglowego w kontekście prac projektowych, ESG. Prof. dr hab. inż. Tomasz Błaszczyński, przekonywał, że w zrównoważonym budownictwie trzeba się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Forum zakończyła dyskusja panelowa pt.: Co powinno się wydarzyć aby budownictwo było gotowe na konkurencyjność w obszarach ESG .
Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz organizowane w cyklu dwuletnim Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH odbywają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich i potrwają do 14 lutego 2025 r.