Wymieniamy okno – jak je dobrze zamontować?
Wymiana okien to ważny element termomodernizacji budynków, sposób na oszczędność energii cieplnej i wyższy komfort życia. Sam, nawet najlepszy produkt nie wystarczy jednak, żeby osiągnąć te korzyści – potrzebny jest również jego dobry montaż. Umiejętne zastosowanie nowoczesnych technik montażowych pozwala na sprawne przeprowadzenie prac i uzyskanie szczelnego połączenia na styku stolarka-mur.
Jak to działa?
Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2021 roku warunkami technicznymi, współczynnik przenikania ciepła okien pionowych (Uw) nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Dotyczy to zarówno nowych budynków, jak i starszych obiektów poddawanych modernizacji. Rosnące wymagania w zakresie energooszczędności sprawiły, że dobry montaż stolarki okiennej jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.
Jakie korzyści daje wymiana okna?
Wymiana okien, najlepiej w procesie kompleksowej termomodernizacji domu, daje wiele benefitów. To poprawa komfortu akustycznego, ale również ważne wymierne korzyści finansowe wynikające z oszczędności w zużyciu energii cieplnej. Dzięki temu, płacimy mniej za ogrzewanie pomieszczeń zimą. To jednak nie wszystko, w ten sposób zadbamy również o planetę, gdyż budynek będzie emitował mniej CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery. A co to oznacza dla ludzi? Odpowiedź jest prosta: czystsze powietrze, a więc także ograniczenie szkodliwego dla zdrowia smogu. Taka inwestycja zapewni nam też zwiększenie komfortu życia. Zyskamy bowiem m.in.: ciszę – szyby termoizolacyjne, które są obecnie standardem, znacznie lepiej izolują hałasy z zewnątrz, oraz bezpieczeństwo – z uwagi na antywłamaniowe technologie nowej generacji.
Wymiana okien – prace przygotowawcze
Każda inwestycja ma swoją specyfikę – monterzy dostosowują więc sposób prowadzenia prac montażowych do danej sytuacji. Istnieją jednak ogólne zasady sztuki budowlanej, które są uniwersalne i, jako dobre praktyki, stosowane przez profesjonalne ekipy monterskie. Podstawą jest zatem odpowiednie przygotowanie otworu okiennego. Powinien być on dokładnie oczyszczony z zanieczyszczeń (pyłu, gruzu i innych elementów), wygładzony, a ewentualne ubytki wypełnione. Przy wymianie stolarki konieczny jest też precyzyjny demontaż starych wyrobów, najlepiej w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić mur. Kluczowe działanie stanowi również prawidłowe zwymiarowanie otworu montażowego, w czym pomocne mogą być nowoczesne techniki pomiarowe, takie jak laser czy niwelator. Nowe okna muszą być tak dobrane pod względem wymiarów, aby szczelina dylatacyjna była odpowiednia (w przypadku dużego węgarka konieczne może być dodatkowe poszerzenie po obwodzie okien). Jest to istotne, gdyż nowa stolarka będzie miała lepsze parametry izolacyjności termicznej, a więc będzie cięższa (np. 3 szyby zamiast 2), dlatego też musi być właściwie podparta i zamocowana mechanicznie.
Montaż warstwowy okna
Okno powinno być zamontowane w sposób szczelny. Szczególnie istotne jest trwałe i skutecznie uszczelnienie miejsc osadzenia stolarki w ościeżu, w myśl zasady: „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Uzyskanie zabezpieczonego w ten sposób przed stratami ciepła i wilgocią połączenia okno-mur jest możliwe dzięki zastosowaniu montażu warstwowego, gdzie trzy współpracujące ze sobą warstwy zapewniają kompleksową ochronę.
Strefę środkową tworzy pianka poliuretanowa, która po rozprężeniu ściśle wypełnia szczelinę wokół ramy okiennej. Stanowi ona izolację termiczną oraz akustyczną, jednak nieosłonięta jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci. Dlatego do jej zabezpieczenia stosuje się taśmy: paroszczelną i paroprzepuszczalną. Taśma paroszczelna, montowana od wewnątrz ogranicza przenikanie do pianki poliuretanowej pary wodnej oraz wilgoci z wnętrza budynku. Taśma paroprzepuszczalna zabezpiecza natomiast przed wodą opadową oraz pozwala na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Po zakończeniu prac montażowych taśmy obrabia się i przykrywa tynkiem – są więc niewidoczne, jednak cały czas spełniają swoje zadanie.
Montaż okna w warstwie ocieplenia
Innym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku okien pionowych, jeśli pozwala na to specyfika inwestycji, jest montaż z wysunięciem w warstwę ocieplenia. Eliminuje on mostki liniowe na styku mur-ościeżnica, a zainstalowane w ten sposób okno prezentuje się również estetycznie pod względem wizualnym – ramy nie są osadzone głęboko, zaś ich powierzchnia tworzy naturalne przedłużenie otaczającej ściany. Zyskujemy także do dyspozycji dodatkową przestrzeń na parapecie wewnętrznym.
Do zamocowania okna przy montażu w warstwie ocieplenia używa się konsol, kotew lub też specjalnych profili, które tworzą wokół stolarki szczelne obramowanie, „otulają” ją i stanowią naturalne przedłużenie ościeża. To ostatnie rozwiązanie zyskuje na popularności, gdyż umożliwia sprawne przeprowadzenie prac oraz ograniczenie ilości elementów, które mogą przewodzić ciepło. Kluczowe jest prawidłowe, staranne wykonanie poszczególnych etapów inwestycji.
W przypadku wykorzystania systemu profili (wykonanych zazwyczaj z EPS lub kompozytu PUR), po oczyszczeniu i zagruntowaniu podłoża, najpierw docina się je na odpowiedni wymiar i przymocowuje do muru za pomocą kleju. Następnie niezbędne jest mocowanie mechanicznie, z zastosowaniem dopasowanych łączników: śrub lub wkrętów, przez wcześniej przygotowanie w profilach otwory. Jeśli jest to konieczne, uszczelnia się połączenie utworzonej w ten sposób ramy nośnej z murem.
Kolejny etap prac to wstawienie okna i jego wypoziomowanie. W zależności od przyjętej techniki montażu, w celu przeniesienia na mur konstrukcyjny ciężaru stolarki oraz obciążeń wynikających z jej użytkowania, stosuje się listwy podokienne, systemy klocków podporowych, podwaliny, specjalne poszerzenia lub też „ciepłe parapety”. Po ustawieniu okna mocuje się je mechanicznie za pomocą dedykowanych łączników, co pozwala na przeniesienie obciążeń powstających na skutek działania wiatru. Następny krok stanowi uszczelnienie połączenia stolarka-mur – wykonanie warstwy termoizolacyjnej i wypełnienie szczelin dylatacyjnych z zastosowaniem piany montażowej oraz jej zabezpieczenie przed zawilgoceniem przy użyciu taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Ostatnim etapem jest zamocowanie skrzydeł okiennych i sprawdzenie, czy działają one prawidłowo.
Bez dobrego montażu najlepsze nawet okno nie będzie funkcjonować właściwie. To właśnie prace montażowe stanowią zwieńczenie inwestycji w wymianę stolarki okiennej. Wiele zależy więc od działań montera, który wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, sprawia, że zamontowany wyrób nie tylko spełnia wymogi w zakresie energooszczędności, lecz także odczuwalnie poprawia komfort korzystania z budynku. W osiągnięciu tego celu pomagają nowoczesne rozwiązania montażowe, które ułatwiają fachowcom wykonanie zadania.
Tekst: Dobry Montaż, www.dobrymontaz.com
Zdjęcie otwierające artykuł: Okna dachowe z PVC od FAKRO – Idealnie można dopasować do każdego wnętrza na poddaszu. Doskonale wkomponują się w sypialni, pokoju dziecięcym, a także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności kuchniach i łazienkach. Co więcej, są to ekologiczne produkty ponieważ wykonane są z materiału przetworzonego i praktycznie w całości można je poddać ponownemu recyklingowi. FAKRO, www.fakro.pl