Domy z drewna klejonego – technologia HBE
Technologia Hüttemann Brettschichtholz Elemente od ponad dekady rewolucjonizuje europejski rynek budownictwa drewnianego, jak i tradycyjnego. Budowanie stało się intuicyjne, szybkie i pewne. Produkt klasyfikowany jest jako wyrób budowlany z kompletem certyfikatów. Elementy w większości produkowane są w klasie GL24.
Drewno klejone warstwowo od kilkudziesięciu już lat umacnia swoją pozycję na europejskich oraz światowych rynkach budowlanych. Historia produktu rozpoczęła się od konstrukcji produkowanych pod indywidualne zamówienie. Jej następny etap to stopniowo osiągane pełne uprzemysłowienie produkcji oraz udostępnienie produktu w postaci typowych belek o różnorodnych przekrojach – takie elementy idealnie nadają się do dystrybucji z regionalnych magazynów oraz za pośrednictwem firm świadczących usługę obróbki. Kolejnym etapem rozwoju produktu stają się technologie prefabrykowanych ścian, stropów oraz dachów. Okazało się bowiem, iż dzięki uprzemysłowieniu, skali produkcji oraz rozbudowanej sieci dystrybutorów stosunkowo łatwo można wykorzystać nową technologię do budowy wielu obiektów: od wiat, altan, domków letniskowych, przez całoroczne, energooszczędne i ekologiczne domy, aż po pawilony wystawowe, części socjalne hal przemysłowych, powierzchnie biurowe itd. Co ciekawe, masywnym konstrukcjom z drewna klejonego dużo łatwiej jest konkurować z budownictwem murowanym, a jego obróbka i montaż stają się dziecinnie proste, co porównać można do budowania z klocków Lego.
Główne zalety technologii HBE
Domy w technologii Hüttemann Brettschichtholz Elemente powstają w bardzo krótkim czasie. Montaż samej konstrukcji przeciętnego domu o powierzchni ok. 130 m 2 od wejścia na gotowy fundament to 4–6 dni roboczych. Stan deweloperski osiąga się do 3 miesięcy. Otrzymujemy w standardzie dom energooszczędny, a przy niewiele większych nakładach możemy osiągnąć parametry domu pasywnego. Dzięki masywnym ścianom, stropom oraz dachom uzyskujemy naturalną regulację wilgotności w pomieszczeniach. Wysoka pojemność cieplna drewna tworzy tzw. przesunięcie fazowe – dom nie nagrzewa się zbyt szybko podczas upałów i nie wychładza od razu podczas znacznego obniżenia temperatury zewnętrznej. Naturalny materiał budowlany czyni konstrukcję ekologiczną i w pełni naturalną, co ma znaczenie dla komfortu oraz zdrowia mieszkańców.
Takie domy mają również bardzo wysoką odporność ogniową – właśnie z uwagi na masywną konstrukcję, która w ogniu zachowuje się inaczej niż konstrukcje lekkie. Bez większych problemów można uzyskać przegrody ogniowe o wysokiej wytrzymałości. Jak było wspomniane, z elementów HBE powstają również obiekty użyteczności publicznej, w których wymagania przeciwpożarowe są znacznie wyższe niż w przypadku domów jednorodzinnych.
Domy z drewna klejonego warstwowo są trwałe. Elementy konstrukcyjne produkowane są zgodnie z odpowiednimi normami i podobnie jak beton czy stal przy zachowaniu odpowiednich parametrów użytkowych są materiałami długowiecznymi. Kolejnym atutem jest niewątpliwa estetyka materiału. W wielu przypadkach nie wymaga on dodatkowych zabiegów, jak tynkowanie i malowanie, co obniża koszty realizacji.
Technologia idealnie wpasowuje się w segment tzw. masywnego budownictwa drewnianego. Właśnie ta masywność czyni technologię HBE alternatywą bardziej dla budynków murowanych niż szkieletowych. W tempie budowy domu szkieletowego otrzymujemy budynek solidny jak murowany, w pełni energooszczędny, naturalny i zdrowy. Dodatkowo, w czasach rosnących cen siły roboczej dzięki prefabrykacji oraz szybkiej budowie domy te mogą konkurować z technologią tradycyjną.
HBE w Polsce
Pierwszy dom w tej technologii powstał w naszym kraju w 2009 r. Każdy kolejny rok przynosił znaczący przyrost obiektów oraz kolejne firmy wykonawcze dodające je do swojej oferty. Aktualnie co roku realizowanych jest kilkadziesiąt domów przez firmy rozlokowane na terenie całego kraju.
Rodzaje elementów HBE
Elementy ścienne
Nowoczesne zakłady produkcyjne mają szeroki wachlarz kształtowania profili. Główne dostępne wymiary:
• grubość 6–26 cm,
• szerokość 28–100 cm,
• długość nawet do 24 m.
System został zoptymalizowany w przekroje typowe dostępne od ręki w magazynach dystrybutorów w dwóch głównych wymiarach: 10 x 36 x 1350 cm oraz 10 x 56 x 1350 cm. Długość 13,5 m.b. po podziale na 5 szt. pozwala uzyskać typową wysokość ściany (270 cm + 2 x 10 cm podwalina oraz oczep = 290 cm). Grubość 10 cm pozwala stworzyć bardzo wytrzymałe i stabilne ściany, a w połączeniach zmieścić podwójne pióro – wpust oraz kanał na schowanie przewodów instalacji elektrycznej.
Istnieją dwa główne rodzaje budowy we wspomnianej technologii:
• prefabrykacja całych ścian w zakładzie produkcyjnym i następnie ich transport na plac budowy,
• bezpośredni montaż panel po panelu na placu budowy.
Obie formy mają podobną liczbę zwolenników i każdy może wybrać odpowiadający mu sposób.
Zalety prefabrykacji:
• uniezależnienie się od warunków atmosferycznych,
• znaczne skrócenie czasu montażu bezpośrednio na placu budowy.
Plusy budowy panel po panelu na budowie:
• niższe koszty transportu, łatwiejsza logistyka,
• możliwość budowania w miejscach o utrudnionym dostępie, np. na wąskich działkach, przy gęstej zabudowie itp.,
• elastyczność w planowaniu budynku nawet podczas realizacji.
Najwygodniejszy sposób montażu to wejście na wykonaną płytę fundamentową, natomiast bez problemu można stawiać obiekty również na ławach
fundamentowych.
Tak przygotowaną konstrukcję ścian można wykończyć z zewnątrz jedynie poprzez odpowiednią impregnację lub zabezpieczyć na połączeniach właściwą warstwą wiatro- oraz termoizolacji w zależności od zadań stawianym przegrodom.
Elementy stropowe
Na konstrukcję stropów z powodzeniem można stosować opisane powyżej magazynowe profile ścienne. Jednak z uwagi na różne rozpiętości ciężko jest usystematyzować jedną typową długość paneli. Dodatkowo w zależności od rozpiętości oraz obciążeń należy dobrać odpowiednią grubość elementów. Na koniec w większości przypadków nie ma potrzeby pozostawiania w stropach otworu na instalację elektryczną. Te wszystkie czynniki prowadzą do jednego wniosku – elementy stropowe najlepiej prefabrykować pod konkretny projekt i dostarczać od razu docięte na wymiar.
Główne parametry elementów stropowych są takie same jak ściennych:
• grubość 6–26 cm,
• szerokość 28–100 cm,
• długość nawet do 24 m.
Stropy są częścią całego systemu budowy, jednak z powodzeniem można je stosować odrębnie. Świetnie sprawdzają się w domach szkieletowych, z bali oraz w budynkach murowanych. Bardzo popularny jest również montaż na istniejących konstrukcjach stalowych. Czas montażu stropu o powierzchni 100 m 2 nie przekracza 2–3 godzin, co daje niesamowitą przewagę nad technologiami wykonywanymi na budowie. Jednocześnie uzyskujemy gotowy sufit niewymagający
żadnych dodatkowych prac. Od góry strop także można użytkować natychmiast po wykonaniu.
Oczywiście dla uzyskania wyższych parametrów izolacyjności termicznej oraz akustycznej można wykonać kolejne warstwy, np. folia, styropian, roz- prowadzenie instalacji ogrzewania podłogowego oraz jastrych cementowy. Taki kompletny wielowarstwowy strop pozwala uzyskać parametry zbliżone do technologii ciężkich, a często nawet wyższe.
Główne zalety prefabrykowanych stropów HBE:
• stosunkowo lekki, ale masywny, suchy i stabilny materiał budowlany,
• dzięki niskiej masie objętościowej możliwość stosowania w budynkach remontowanych o ograniczonych dopuszczalnych obciążeniach,
• bardzo krótki czas montażu i możliwość przystąpienia do prac następujących już w trakcie układania stropu,
• piękno drewna na kondygnacji niższej bez dodatkowego nakładu.
Dachy
W budynkach tego typu z powodzeniem można stosować tradycyjną więźbę dachową. Świetnym dopełnieniem są jednak panele dachowe. Istnieją tu dokładnie takie same możliwości produkcyjne jak przy stropach, zapewniające niesamowity efekt wizualny bez dodatkowych nakładów. Dzięki zastosowaniu paneli możemy znacznie zredukować ilość elementów konstrukcyjnych oraz uprościć wykonanie kolejnych warstw dachu. Niezaprzeczalną przewagą systemu jest również jego sztywność oraz bezawaryjność.
Jak długo buduje się taki dom, w porównaniu przykładowo o domu z bali?