Duży ogród – jak dobrze zagospodarować
Uporządkowanie terenu – to najważniejsze zadanie przy projektowaniu dużego ogrodu. Trzeba przy tym zaangażować naszą wyobraźnię, by przez pierwszy rok czy dwa lata po posadzeniu roślin, nie martwić się, że ogród jest za pusty. Cierpliwie zaczekajmy na ich wzrost, a odwdzięczą się niezwykłymi kształtami, kwiatami, feerią barw.
Od razu jednak musimy zadbać o podział ogrodu na strefy, o wykorzystanie betonowych elementów, przygotowanie ścieżek, murków, schodków. Przed nasadzaniem roślin konieczne jest też wykonanie różnic poziomów terenu, jeżeli chcemy, by urozmaicały otoczenie domu.
Skarpy i schodki
Na zróżnicowanym terenie planowane są skarpy i schody, przy których mogą być potrzebne murki oporowe wzmacniające krawędzie. Można je zrobić z gotowych bloczków betonowych, na przykład Gardenit z oferty firmy Bruk-Bet. Wyglądem przypominają kamień, a ich zróżnicowane kształty pozwalają łatwo i szybko wznosić murki.
Strefy w ogrodzie
W dużym ogrodzie jest miejsce na altany, murowany grill, ognisko, a nawet wędzarnię. Ukryte za rozłożystymi roślinami czy murkami strefy wypoczynkowe, w których można się wyciszyć to doskonały pomysł do dużych ogrodów. Jeżeli szukamy gotowych elementów, z których można szybko postawić takie murki, to można użyć cegieł Uni Split, wyglądających jak łupane skały. Cegły Uni Split mogą posłużyć również jako obrzegowanie rabat z kwitnącymi roślinami lub pnączami, które dodatkowo będą osłaniać miejsca wypoczynku przed wiatrem.
Ścieżki i podjazdy
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wytyczenie ścieżek oraz podjazdu. Ścieżki powinny prowadzić do określonych stref ogrodu – rekreacyjnej, warzywnej, małego sadu czy do części gospodarczej, gdzie jest kompostownik i schowek na narzędzia. Podjazd prowadzący do garażu musi mieć odpowiednią szerokość dostosowaną do naszych samochodów.
Chcąc zaaranżować spójne stylistycznie otoczenie domu, dobrze jest użyć tych samych materiałów i od strony frontowej domu, i w ogrodzie. Wygodnie jest korzystać z serii produktów komplementarnych – na przykład firma Bruk-Bet oferuje betonowe płyty brukowe z linii Novator, płyty tarasowe Architect, stopnie schodowe oraz palisady w jednakowych wykończeniach kolorystycznych metalic color lub color-mix.
Kostki i płyty brukowe w modnych barwach szarych wapieni, współgrają z budynkami w różnych stylach, zarówno nowoczesnym, jak i klasycznym. Łatwo się je układa dzięki temu, że są dość duże. Zdadzą egzamin przy budowaniu ścieżek i tarasów w ogrodzie. Dzięki odpowiedniej grubości (8 cm), są mocne i wytrzymałe, a więc idealnie sprawdzają się również na podjazdach do posesji.