Ocieplenie domu od wewnątrz – wełna mineralna
Ocieplanie budynków zazwyczaj wykonuje się na ścianach zewnętrznych, jednak czasami istnieje konieczność ocieplenia od wewnątrz, mimo że tę formę powszechnie uznaje się za bardziej ryzykowną. Na pewno należy dobrze przygotować się do prac i przede wszystkim zastosować odpowiednie materiały do ocieplenia ścian.
Kiedy stosuje się ocieplenie domu od wewnątrz?
Ściany bez odpowiedniej warstwy termoizolacyjnej mogą łatwo przemarzać i dotyczy to zwłaszcza starych budynków, które powstawały zgodnie z innymi normami. Zbyt niska temperatura zewnętrznych ścian powoduje spore straty ciepła i może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Problem zazwyczaj rozwiązuje się poprzez ocieplanie ścian zewnętrznych i taka metoda jest zgodnie uznawana za najkorzystniejszą, ale przy zachowaniu wyjątkowej ostrożności można też zastosować ocieplenie ścian od wewnątrz. Trzeba mieć jednak świadomość trudności i wysokiego stopnia skomplikowania takiego ocieplania ścian.
Przede wszystkim kiedy chodzi o zachowanie elewacji domu w niezmienionym stanie, kiedy budynek ma wartość zabytkową ze względu na zastosowanie ciekawego materiału wykończeniowego, a zwłaszcza cegły klinkierowej bądź okładziny kamiennej (nie chodzi jedynie o budynki objęte nadzorem konserwatorskim). Źle byłoby zniszczyć fasadę, która pięknie wyróżnia się spośród wielu innych.
Nie wolno zapominać, że sposób ocieplania ścian wewnętrznych w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Różnice wynikają ze stopnia paroprzepuszczalności ściany i dlatego trochę inaczej należy postępować przy ścianach z cegły klinkierowej bądź kamienia w stosunku do ścian z muru pruskiego, bali lub gliny.
Ocieplenie wewnętrzne powoduje zmniejszenie przestrzeni użytkowej, więc należy dobrze rozważyć, jaki materiał wykorzystać do ocieplenia ścian.
Dobry projekt to podstawa
Ocieplanie budynku od wewnątrz jest na tyle trudnym procesem, że wymaga sporządzenia dobrej jakości projektu przez doświadczonego architekta. Musi to być osoba wyśmienicie znająca się na fizyce budowli, a więc najlepiej architekt specjalizujący się w projektowaniu domów energooszczędnych, audytor energetyczny bądź ekspert od materiałów izolacyjnych. Tak naprawdę każdy budynek będzie wymagał podejścia indywidualnego i precyzyjnego sprawdzenia czy nie nastąpi kondensacja pary wewnątrz ocieplanej przegrody. Tylko fachowiec może wykonać projekt ocieplenia wewnętrznego, w którym znajdą się konkretne ustalenia dotyczące ograniczenia destrukcyjnego wpływu pary wodnej oraz eliminacji mostków termicznych.
Ograniczanie mostków termicznych
Przy ocieplaniu wewnętrznym praktycznie nie ma możliwości całkowitego uniknięcia mostków termicznych, ponieważ należałoby zagwarantować ciągłość izolacji, a więc ocieplić nie tylko ściany, ale również stropy i podłogi.
Wiązałoby się to z koniecznością przeniesienia wszystkich instalacji, a jednocześnie zaizolowania ich przejść przez stropy.
Najczęściej stosuje się rozwiązania mające na celu ograniczenie mostków termicznych i dlatego oprócz ściany izoluje się również wszystkie przylegające do niej przegrody na szerokość 60-100 cm. Chodzi o strop zarówno nad, jak i pod pomieszczeniem, a także przegrody prostopadłe do ściany zewnętrznej.
Bardzo istotne jest, aby nie montować izolacji pod kątem 90° w przypadku połączenia pomiędzy ścianą zewnętrzną a prostopadłą do niej wewnętrzną ścianą. Może to sprawiać pewne problemy wykonawcze i dlatego pracę najlepiej zlecić fachowcom.
Niekiedy też nakleja się na ścianie prostopadłej specjalne kliny z materiału termoizolacyjnego, które mają około 20 mm grubości i 200 mm długości, bądź montuje kątownik metalowy w narożach o grubości 5 mm oraz długości 50 mm.
Ten sposób stosuje się, kiedy nie ociepla się ścian prostopadłych do ściany zewnętrznej, jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż jedynie doprowadza się do korzystniejszego rozkładu temperatury, natomiast nie likwiduje się całkowicie mostka termicznego.
Co ważne, źle wykonane połączenia ścian ze stropami, styku ścian zewnętrznych z wewnętrznymi ścianami nośnymi czy też miejsca osadzenia drzwi i okien mogą skutkować powstaniem tak dużej ilości mostków termicznych, że praktycznie zniweluje się pozytywne efekty ocieplenia.
Ochrona przed wilgocią
Ściany ocieplane od wewnątrz muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W tym celu należy zastosować paroizolację z właściwie dopasowanym współczynnikiem oporu dyfuzyjnego, co zapobiegnie przenikaniu pary wodnej z wnętrza domu do środka przegrody. Folią paroizolacyjną dokładnie pokrywa materiał termoizolacyjny, pamiętając zarazem o szczelnym połączeniu jej brzegów specjalnym klejem bądź taśmą dwustronnie klejącą. Nie wolno też zapominać o oklejeniu ościeży okiennych. Przy wyborze folii paroizolacyjnej trzeba uwzględnić jej parametry przepuszczalności pary wodnej do właściwości zastosowanego materiału ocieplającego, ponieważ są zauważalne różnice we współczynniku oporu dyfuzyjnego. Kwestie związane z paroizolacyjnością przy tego typu ocieplaniu ścian okazują się niezwykle ważne z powodu zaburzenia tradycyjnego układu warstw przegrody, w którym najwyższy opór wykazuje pierwszy materiał od wewnątrz.
Materiały termoizolacyjne stosowane do ocieplania domu od wewnątrz
Decyzja o wyborze odpowiedniego materiału termoizolacyjnego powinna zostać poprzedzona dokładnym rozeznaniem w dostępnych możliwościach, ponieważ nie każdy materiał ocieplający będzie się nadawał i każdy ma inne właściwości termoizolacyjne. Na pewno należy wybierać taki materiał, który nie tylko w dużej mierze poprawi warunki termoizolacyjne w domu, ale także zapobiegnie zjawiskom sprzyjającym rozwojowi bardzo niekorzystnych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Niezwykle ważna okazuje się wartość współczynnika przewodzenia ciepła, ale także umożliwienie stworzenia odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń. Znaczenie ma również dobra odporność mechaniczna, aby nie dochodziło do szybkich uszkodzeń warstwy izolacyjnej. Bardzo istotne będzie też zwrócenie uwagi na grubość materiału.
Wełna mineralna do ocieplenia ścian wewnętrznych
Ocieplanie ścian od wewnątrz wełną mineralną to dość tradycyjna forma i często stosowana, która do minimum ogranicza wszelkie mokre prace. Trzeba jednak przygotować dużo czasu, gdyż takie ocieplanie ścian jest raczej pracochłonne.
Pierwszym krokiem będzie wykonanie odpowiedniego stelaża z poziomych i pionowych profili aluminiowych, metalowych bądź drewnianych. Te ostatnie dużo gorzej przewodzą ciepło, więc będą najbardziej odpowiednie. Trzeba pamiętać o pozostawieniu przestrzeni co najmniej 2 cm od powierzchni muru, co pozwala zapobiec zawilgoceniu materiału izolacyjnego.
Stelaż na początku montuje się na ścianie głównej z oknem i zaczyna się od przymocowania profili poziomych, które przytwierdza się zarówno do podłogi, jak i sufitu. Z kolei profile pionowe montuje się pomiędzy poziomymi uwzględniając przy tym szerokość płyt z wełny mineralnej.
Kiedy stelaż jest gotowy, można przystąpić do wypełniania go wewnątrz płytami wełny. Należy to uczynić bardzo dokładnie wciskając poszczególne płyty pomiędzy profile. Wełna mineralna jest na tyle sprężysta, że nie powinno być większych problemów z precyzyjnym wypełnieniem wszystkich przestrzeni.
Kolejny etap polega na nałożeniu folii paroizolacyjnej, dzięki czemu w dużym stopniu zmniejsza się przenikanie pary wodnej z wnętrza do warstwy wełny i tym samym ogranicza się ryzyko skraplania się pary na powierzchni zewnętrznej ściany.
Folia musi być nałożona bardzo szczelnie i z zapasem, a do podłogi, sufitu i ściany należy ją mocno przymocować, najlepiej taśmą dwustronną, ewentualnie specjalnym klejem.
Folia paroizolacyjna powinna się charakteryzować wysokim oporem dyfuzyjnym Sd ≥ 100 m. Ścianę zaleca się wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby w jednej linii nie znalazły się poziome łączenia płyt. Podobnie wygląda praca przy ścianie sąsiedniej, z tym że stelaż wystarczy na jej fragmencie i będzie to 60-100 cm. Nie wolno zapominać o połączeniu naddatku folii ze ściany z oknem z folią zlokalizowaną na ścianie sąsiadującej.
Na koniec wystarczy ściany otynkować i pomalować na dowolny kolor.
Tekst: MG Projekt Pracownia Architektoniczna, www.mgprojekt.com.pl
Zdjęcie otwierające: Adobe Stock