Porotherm 25 K P+W – nowy pustak Wienerberger do wykonywania słupów w ścianach
Nowy pustak uzupełniający w ofercie Wienerberger do popularnych ścian dwuwarstwowych w technologii tradycyjnej. Pozwala wykonać kanały do zalania betonem o wymiarach 17 cm x 17 cm w narożach i ścianie. Wypełnione betonem słupy żelbetowe podnoszą wytrzymałość ściany. Pustaki Porotherm 25 K mogą służyć do wykonania kanau w ścianie do ułożenia instalacji elektrycznych lub sanitarnych.
Szybkie, a jednocześnie wysokiej jakości wykonanie ścian to marzenie każdego inwestora, ale i wykonawcy. W szczycie sezonu budowlanego liczy się każdy dzień, a korzystanie z produktów usprawniających prace to dla profesjonalnej i doświadczonej ekipy budowlanej szansa na więcej zleceń w tym samym czasie, Wszystko to ku zadowoleniu również inwestora. Do takich produktów należy pustak uzupełniający do popularnej ściany dwuwarstwowej – Porotherm 25 K P+W, nowość w ofercie firmy Wienerberger.
Nowy pustak firmy Wienerberger zaprojektowany został z myślą o inwestorach oraz wykonawcach, którym w równej mierze zależy na sprawności budowy, trwałości rozwiązań i estetycznym wykonawstwie, czyli prawie wszystkich. To oczywiste, że ściana powinna być przede wszystkim prosta, pionowa i wytrzymała, ale jej czystość i estetyczne wykonanie grają niemałą rolę. Pustaki Porotherm 25 K P+W dają wyjątkową trwałość i pozytywne wrażenia estetyczne – mur, nawet w stanie surowym wygląda doskonale, a ściana ma wymaganą projektem, podwyższoną wytrzymałość.
Kształt tworzący gotowy kanał
Porotherm K P+W posiada inny system drążeń niż standardowy pustak Porotherm 25 P+W. Po jednej stronie ma otwór o wymiarach 17 cm x 17 cm, ale po wmurowaniu w ścianę jest nie do rozróżnienia z pustakami podstawowymi. Doskonale pasuje do całego systemu rozwiązań ściennych Porotherm: jest dopasowany wymiarami, materiałem, z którego jest zrobiony i sposobem łączenia. Pełni funkcję uzupełniającą do ścian z pustaków Porotherm 25 P+W, Porotherm 25 E3 oraz Porotherm 25 E500.
Oznaczenie nowego produktu (K) nawiązuje do kanału, który tworzy się podczas murowania na standardową zakładkę, z przesunięciem o 25 cm. Z idealnego nakładania się na siebie otworów kolejnych pustaków Porotherm 25 K P+W powstaje przestrzeń, którą:
- można wypełnić betonem, uzyskując przy minimalnym nakładzie czasu i pracy ścianę o wzmocnionej żelbetem konstrukcji
- można wykorzystać do umieszczenia przewodów do instalacji elektrycznej czy sanitarnej, unikając tym samym bruzdowania muru, koniecznego przy stosowaniu starszych technik budowlanych.
Wypełnienie betonem – wzmocnienie ściany
Przy odpowiednim wykorzystaniu pustaków kanałowych Porotherm, betonowe słupy w ścianach ceramicznych powstają bez konieczności dodatkowego szalowania. Wykonanie zadania zajmuje zatem mniej czasu a dodatkowo pozwala na spore oszczędności na materiałach szalunkowych. Wykonanie słupa w ścianie nośnej ogranicza się do wmurowania pustaków K, wykonania zbrojenia i zalania go betonem. Dzięki temu, że szalunek jest wbudowywany w ścianę w trakcie jej wznoszenia i przewiązany jak wszystkie inne pustaki, eliminuje się ryzyko związane z istnieniem na placu budowy niezespolonych z całością konstrukcji fragmentów ścian. Po związaniu betonu nie trzeba również szalunków usuwać co dodatkowo przyśpiesza budowę. Nowe pustaki doskonale łączą się też z kształtkami wieńcowymi.
Wykorzystanie kanałów pod instalacje
Po konsultacji z projektantem i konstruktorem pustaki Porotherm 25 K P+W możemy wykorzystać do wykonania kanałów pod instalacje elektryczne lub sanitarne. Umieszczenie w ścianie np. kabli elektrycznych będzie bardzo łatwe i unikniemy pracochłonnego bruzdowania muru Dodatkowym atutem jest fakt, że na ścianie nie pozostaje odznaczająca się strukturą „blizna”, na którą także trzeba zwrócić szczególną uwagę przy tynkowaniu.
Parametry techniczne Porotherm 25 K P+W
- Grubość ściany [cm] – 25
- Długość [mm] – 373
- Szerokość [mm] – 250
- Wysokość [mm] – 238
- Masa [kg/szt.] – ok. 14
- Wytrzymałość na ściskanie [MPa] – 15
Zastosowanie pustaka Porotherm 25 K P+W jest bardzo szerokie. Produkt sprawdza się w zarówno w narożach, jak i płaszczyźnie ściany, w przypadku ścianek kolankowych, słupów w pełnej kondygnacji i różnego rodzaju wzmocnień, np. pod bramy garażowe.