Ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe. O czym warto pamiętać dokonując wyboru?
Stosując technologię murową, na bazie, której wznoszonych jest zdecydowana większość powstających w Polsce domów, zewnętrzne ściany możemy wznosić jako jedno-, dwu-, lub trójwarstwowe. Każde z rozwiązań ma zalety oraz wady, a także konsekwencje zarówno podczas samej budowy, jak również podczas późniejszego użytkowania budynku. Na co warto zwrócić uwagę podpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.
Ściany jednowarstwowe – przepis na szybką budowę
Najprostszym sposobem na szybką budowę są ściany jednowarstwowe. W tym wariancie warstwy muru ograniczone są tylko do jednej warstwy wykonanej przy pomocy bloczków, co powoduje, że postęp prac widoczny jest natychmiast gołym okiem.
Materiał konstrukcyjny odpowiada tu nie tylko za przenoszenie obciążeń, ale także za ochronę budynku przed stratami energetycznymi. Zaostrzone przepisy budowlane wymagają od 2021 roku, aby zewnętrzne przegrody posiadały współczynnik przenikania ciepła na poziomie równym lub mniejszym niż U ≤ 0,20 W/(m2·K). Z tego powodu wybór materiałów w przypadku przegród jednowarstwowych jest mocno ograniczony – aby ściany były odpowiednio ciepłe, możliwe jest użycie tylko elementów o najwyższych parametrach ochrony termicznej. Produkowane przez H+H bloczki TERMO i SUPERTERMO z betonu komórkowego należą do najcieplejszych spośród dostępnych na rynku materiałów budowlanych i pozwalają na zbudowanie jednowarstwowej przegrody o parametrach nawet lepszych niż wymagają tego przepisy. Ściana wykonana z bloczków H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO o grubości 420 mm zapewnia ochronę na poziomie U = 0,20 W/(m2·K), a dla bloczków o grubości 480 nawet U = 0,17 W/(m2·K), mówi Robert Janiak, ekspert marki H+H.
Decydując się na ścianę jednowarstwową należy też pamiętać o bardzo dokładnym wykonawstwie. Każde niepotrzebne pogrubienie spoiny z zaprawy czy nieodpowiednie połączenie stropu ze ścianą bez odpowiedniego ocieplenia może stanowić mostek termiczny, który znacząco obniży parametry przegrody.
Najczęstszy wybór – ściana dwuwarstwowa
Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są ściany dwuwarstwowe, które składają się z warstwy nośnej i dodatkowej zewnętrznej warstwy ocieplenia. Tego typu przegrody, dzięki wyspecjalizowanej funkcji poszczególnych warstw, pozwalają na osiągnięcie lepszych właściwości termicznych przy tej samej łącznej grubości. Pozwala to na większą elastyczność w wyborze materiałów budowlanych. H+H bloczki silikatowe posiadają zdolność do akumulacji ciepła, dzięki której m.in. wewnętrzna powierzchnia ścian jest zawsze przyjemnie ciepła w dotyku, co przekłada się też na mniejsze ryzyko skraplania się wilgoci na jej powierzchni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby także w tym przypadku wykorzystać najcieplejsze bloczki z linii TERMO i SUPERTERMO pozwalające zmniejszyć grubość wymaganej izolacji a co za tym idzie całej przegrody, co może mieć znaczenie np. w przypadku bardzo wąskich działek, mówi Robert Janiak.
Przy stawianiu przegród dwuwarstwowych należy pamiętać o tym, że zewnętrzna warstwa ocieplenia jest podatna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Trudniej będzie też zamocować do elewacji np. elementy oświetlenia zewnętrznego czy inne elementy wykończeniowe.
Trzy warstwy – rozwiązanie idealne?
W przypadku ściany trójwarstwowej po zewnętrznej stronie dokładana jest jeszcze jedna warstwa osłonowa, wykonana zazwyczaj z elementów grubości 6-12 cm, która mocowana jest do konstrukcji za pomocą specjalnych kotew przechodzących przez warstwę ocieplenia. Taka przegroda może zapewni najlepsze parametry akustyczne, termoizolacyjne i ogniowe. Z łatwością można zamontować też do niej nawet duże i ciężkie przedmioty – np. elementy fotowoltaiki.
Minusem tego rozwiązania jest to, że wiąże się z największą ilością pracy, czasu oraz z wyższymi, niż w przypadku pozostałych wariantów, kosztami.
Po stronie zalet z kolei wymienić należy możliwość wyboru gotowych dekoracyjnych elementów murowych dla warstwy zewnętrznej, zapewniających stylowy efekt bez konieczności prac tynkarskich i malowania budynku. Są to np. H+H silikatowe cegły i kształtki elewacyjne, dostępne w wersji gładkiej i łupanej oraz w kilku wersjach kolorystycznych. Charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne i niską nasiąkliwością, co przekłada się na ich długą żywotność i atrakcyjny wygląd przez wiele lat użytkowania budynku, podpowiada ekspert.