Inteligentne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji: innowacyjny sposób oszczędzania energii
W wyniku zwiększonego popytu i wyczerpywania się surowców doszło do zaostrzenia globalnego kryzysu energetycznego, który zmusił nas do redukcji zużycia energii i przejścia na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Przyspieszając globalny trend dekarbonizacji, wiele organizacji i osób prywatnych poszukuje sposobów zmniejszenia śladu węglowego i przejścia na „czystą” energię. W przypadku budynków komercyjnych efektywnym sposobem osiągnięcia obu tych celów jest zainstalowanie wydajnych pod względem energetycznym systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC). Najnowsze systemy tego rodzaju nie tylko zmniejszają zużycie oraz koszty energii. Zapewniają również komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń, które wpływają na dobre samopoczucie pracujących w nich osób oraz ich gości. To z kolei przekłada się na korzystne wyniki biznesowe oraz zrównoważone funkcjonowanie budynków.
W budynkach biurowych i lokalach komercyjnych systemy HVAC mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortowych warunków wewnątrz pomieszczeń, zapobiegając ich – a także osób w nich przebywających – przegrzaniu lub wyziębieniu. Zazwyczaj systemy te mają znaczny udział w zużyciu energii budynku – rzędu 40%, z czego połowa jest związana z działaniem systemów ogrzewania i chłodzenia1.
Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów specjalistycznych, takich jak szpitale, hotele i centra danych, w których systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji pracują nieustannie przez całą dobę. Potrzeba ciągłego ogrzewania lub chłodzenia oraz związane z nią wysokie koszty stawiają przed administratorami budynków istotne wyzwanie: jak zoptymalizować działanie systemów HVAC w najbardziej energooszczędny sposób? Biorąc pod uwagę globalny kryzys energetyczny, potrzeba sprostania temu wyzwaniu jest obecnie większa niż kiedykolwiek.
Na całym świecie rosną wymagania dotyczące budynków – powinny być bardziej ekologiczne i wydajne energetycznie, dlatego rola zaawansowanych systemów HVAC wspomaganych przez AI staje się coraz ważniejsza. Sztuczna inteligencja jest obecnie integralną częścią naszego życia i bazujące na niej rozwiązania możemy spotkać w różnych urządzeniach – od smartfonów po sprzęty AGD. Technologia AI jest również wykorzystywana do zwiększenia wydajności systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, umożliwiając optymalizację ich pracy, redukcję zużycia energii oraz poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń.
Aby sprostać tym rosnącym potrzebom, firma LG wprowadziła na rynek europejski system VRF: Multi V™ i, który w najbliższym czasie będzie również dostępny w innych częściach świata. Dzięki zastosowaniu wysoce zaawansowanego modułu AI Multi V i umożliwia duże oszczędności energii oraz oferuje szereg inteligentnych funkcji, które zwiększają komfort wewnątrz pomieszczeń i ułatwiają zarządzanie urządzeniem.
Wydajne zarządzanie komfortowymi warunkami
Obciążenie budynku przez systemy HVAC zależy od różnych, nieustannie zmieniających się czynników. Aby zapewnić optymalną pracę i wydajność energetyczną, urządzenie musi mieć możliwość wykrywania i dostosowywania się do zmian, w momencie, gdy się pojawiają. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi technologia AI.
Moduł AI stosowany przez firmę LG w urządzeniach Multi V i umożliwia korzystanie z zaawansowanej funkcji AI Smart Care. Zwiększa ona wydajność pracy systemu VRF i zmniejsza zużycie energii. Moduł AI gromadzi i przechowuje informacje na temat temperatury i wilgotności, zarówno powietrza wewnątrz budynku i warunków zewnętrznych, oraz określone dane dotyczące zadanej temperatury z każdej jednostki wewnętrznej. Wykorzystuje także algorytmy AI do określenia wcześniej zdefiniowanego poziomu „grupowania” dla każdej jednostki wewnętrznej. Po określeniu poziomu grupowania, sterowanie najbardziej odpowiednim trybem pracy lub wielkością przepływu powietrza przebiega automatycznie. Przez pierwsze 10 minut pracy moduł AI optymalizuje wydajność chłodzenia lub ogrzewania Multi V i w celu zwiększenia komfortu wewnątrz pomieszczeń. Następnie, nadal zapewniając przyjemne warunki w pomieszczeniach, przechodzi do pracy w trybie zorientowanym na oszczędność energii, aby zapobiec jej niepotrzebnemu zużyciu.
Dzięki zastosowaniu AI oraz najnowszej technologii czujników, system LG Multi V i jest w stanie zwiększyć oszczędność energii nawet o 24,7% oraz skrócić czas wymagany do osiągnięcia ustawionej temperatury o 28,5%2.
Monitorowanie oszczędności energii w czasie rzeczywistym
Dzięki gromadzeniu danych roboczych przy aktywnym module AI, funkcja AI Smart Metering zapewnia łatwy sposób śledzenia ilości zużywanej oraz oszczędzanej energii3. Moduł AI gromadzi i przechowuje dane dotyczące zużycia energii przez jednostki zewnętrzne i wewnętrzne – rejestrując je w trybie pracy normalnej i w trybie AI Smart Care – dzięki funkcji „Smart Plug logic”. Wykorzystując zgromadzone dane, algorytmy AI budują szacunkowy model zużycia energii. W oparciu o dane robocze z ośmiu godzin pracy funkcja AI Smart Metering jest w stanie obliczyć całkowite oszczędności energii dla różnych okresów (dziennie, tygodniowo, miesięcznie i rocznie). Wyświetla te informacje na ekranie sterownika, tak aby użytkownicy mieli jasny obraz śladu węglowego generowanego przez Multi V i.
Proaktywne obniżanie kosztów energii
Funkcje AI Smart Care i Smart Metering zapewniają oszczędność energii, natomiast funkcja AI Energy Management umożliwia inteligentne przewidywanie i sterowanie jej zużyciem. Dzięki temu Multi V i jest obecnie jednym z najbardziej inteligentnych rozwiązań wśród systemów HVAC dostępnych na rynku. Funkcja AI Energy Management gromadzi dane robocze dotyczące zużycia energii, tworzy bazę danych. Dzięki wykorzystaniu algorytmu AI jest w stanie sterować pracą zewnętrznej jednostki Multi V i odpowiednio do założonego miesięcznego zużycia energii. Zapobiega to nadmiernej konsumpcji i pomaga zmniejszyć miesięczne wydatki energetyczne.
W przypadku małych i średnich budynków, w których nie zainstalowano systemu zarządzania energią, możliwe jest jej łatwe przewidywanie, monitorowanie i zarządzanie jej zużyciem dzięki wykorzystaniu funkcji AI w Multi V i. Wszystkimi inteligentnymi funkcjami systemu LG VRF można wygodnie zarządzać z poziomu zdalnego sterownika przewodowego Standard RS III lub sterownika ACP 5/AC Smart 5.
Dzięki wysoce zaawansowanemu modułowi AI zastosowanemu w LG Multi V i możliwe są oszczędności energetyczne przy jednoczesnym zapewnieniu bardziej komfortowych warunków wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo moduł AI jest nieustannie doskonalony, a nowe algorytmy i źródła danych umożliwiają z czasem wprowadzanie alternatywnych sposobów optymalizacji. Dzięki gromadzeniu i analizowaniu danych moduł AI firmy LG jest w stanie precyzyjnie dopasować strategie prognozowania i sterowania, przygotowując obiekt pod większą wydajność operacyjną i energetyczną. W miarę ewolucji technologii AI systemy HVAC będą coraz skuteczniej rozpoznawać zmiany warunków i dostosowywać swoją pracę w czasie rzeczywistym – w jeszcze większym stopniu zwiększając wydajność oraz obniżając zużycie energii.
Stawiając na zrównoważone procesy operacyjne, system LG Multi V i z technologią AI zapewnia większą wydajność energetyczną, mniejsze zużycie energii oraz minimalizację śladu węglowego podczas pracy. To wysokowydajne rozwiązanie VRF o niskim wpływie na środowisko jest tym rodzajem innowacji ekologicznych, jakich klienci na całym świecie przyzwyczaili się już oczekiwać od LG – firmy, która rozumie ogromne znaczenie inwestycji w przyszłość już dzisiaj.
Dowiedz się więcej o systemie VRF Multi V i: lg.com/pl
1. Systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) są zazwyczaj odpowiedzialne za około 40% całkowitego zużycia energii w budynku, z czego 44% zużywają systemy odpowiedzialne za chłodzenie i ogrzewanie. (https://www.energy.gov.au/sites/default/files/hvac-factsheet-energy-breakdown.pdf).
2. W oparciu o test wewnętrzny z wykorzystaniem modelu Multi V i o mocy 24 koni mechanicznych pracującego w trybie AI Smart Care oraz modelu Multi V 5 pracującego w trybie pracy normalnej z zachowaniem zgodności z normą testową KS (KS B ISO 15042:2006). Efekty mogą się różnić zależnie od modelu, temperatury lokalnej i innych warunków środowiskowych.
3. Funkcja AI Smart Metering oblicza przewidywane oszczędności energii w oparciu o różnicę pomiędzy szacowanym zużyciem energii w trybie AI Smart Care oraz trybie pracy normalnej. Wymaga synchronizacji między zainstalowanymi modułami i sterownikami.