Pompy ciepła. Ekologia, która się opłaca
Koszty związane z ogrzewaniem to dla wielu bardzo newralgiczne zagadnienie, szczególnie zimą. Nic dziwnego, około 2/3 wydatków związanych z użytkowaniem domu przeznaczane są właśnie na ten cel. Dodatkowo wiąże się to z natrętnie powracającym problemem emisji szkodliwych substancji przyczyniających się do powstania smogu, przed którym ekolodzy ostrzegają od lat. Jednak współczesne rozwiązania wspierające ekologiczne i energooszczędne budownictwo pozwalają na instalacje urządzeń grzewczych, które mogą nas pozbawić tych problemów.
Odpowiednio zaprojektowany system z ogrzewaniem podłogowym, pozwala zredukować dotychczasowe koszty ogrzewania nawet o połowę!
Ciepło bez paliw stałych?
Tak, to możliwie! Wystarczy dostęp do prądu i… powietrza. Choć wiele osób może uznać ten fakt za mocno „naciągany”, to jest on niezaprzeczalną prawdą – pompy ciepła nie potrzebują niczego więcej do ogrzania domu. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia te nie produkują energii, ale korzystają z jej zasobów dostępnych w naturalnych źródłach jak woda, grunt czy powietrze i w ten sposób ogrzewają wodę w instalacji grzewczej.
Pompy to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność, a z roku na rok liczba tych urządzeń w Polsce stale rośnie. Wg danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, liczba zamontowanych pomp powietrze – woda w Polsce w samym 2017 roku wykorzystywanych do celów grzewczych. przekroczyła 8 tyś. szt. – tłumaczy Kamil Rosa, ekspert od pomp ciepła w Immergas Polska.
Ekologiczne czyli drogie?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zakup pompy ciepła to niezwykle kosztowny wydatek. Samo urządzenie jest droższe od tradycyjnych kotłów grzewczych, czasem nawet o 30 000 zł! Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy, a mianowicie – czasu eksploatacji. Okazuje się, że w tym wypadku koszty jakie ponosi np. posiadacz kotła gazowego są dwa razy wyższe od eksploatacji pompy ciepła. Wszystko dlatego, że pompy ciepłą to urządzenia, które w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego oraz temperatur zasilania instalacji potrafią wyprodukować nawet 4,5 razy więcej energii cieplnej w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Co ciekawe, wydatki na ogrzewanie w przypadku korzystania z pomp ciepła można dodatkowo obniżyć poprzez połączenie z ogrzewaniem podłogowym, które dystrybuuje ciepło w efektywniejszy sposób, nie wymagając przy tym dużej energii grzewczej.
Jakie urządzenie wybrać?
Choć na rynku dostępne są różne rodzaje pomp to największą popularnością wśród instalatorów i użytkowników w Polsce cieszą się pompy typu powietrze-woda. Samo urządzenie jest stosunkowo tanie i nie wymaga kosztownej infrastruktury. Instalacja jest prosta i szybka, a pełna automatyka pozwala na bezobsługową pracę pompy. Wadą jest oczywiście niestabilność. Pompy ciepła powietrze-woda pracują z pełną wydajnością w dodatnich temperaturach i w okolicach niewielkiego mrozu. Jeśli temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza, ich praca zaczyna być wspomagana grzałką elektryczną. W przypadku pomp Immergas nic nie stoi na przeszkodzie by taką instalację połączyć z kotłem kondensacyjnym, który przejmuje zadania pompy w przypadku dużych mrozów. To rozwiązanie, które wciąż jest ekologiczne, a koszty użytkowania urządzeń nadal są niskie – tłumaczy ekspert Immergas Polska.
Zapytaj specjalistę
Choć trudno w to uwierzyć fakty mówią same za siebie – ogrzewanie węglem lub węglopodobnymi odpadami nie jest tańsze od ekologicznych pomp ciepła. Instalacja takiego urządzenia rzeczywiście wymaga na początku większego wkładu finansowego niż tradycyjne kopciuchy czy kotły na „ekogroszek”, ale to pieniądze, które się zwrócą na przestrzeni kilku lat. Potwierdzenia tych informacji z powodzeniem można szukać w wielu akredytowanych punktach dystrybutorów pomp ciepła, gdzie dodatkowo dowiemy się jakie urządzenie będzie najwydajniej pracowało w naszym domu i z jakimi kosztami będziemy musieli liczyć się przez najbliższe lata. Taka konsultacja nie powinna zostawiać wyboru wszystkim poszukującym oszczędnego i ekologicznego urządzenia grzewczego.