Komfortowy dom to ocieplony dom, fot. Termo Organika

#TermoPoradnik: jak zadbać o zdrowy mikroklimat w swoim domu – Komfortowe cztery kąty, dzięki termoizolacji

W związku z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną niemal wszyscy spędzamy w naszych czterech kątach zdecydowanie więcej czasu. W takich momentach okazuje się, jak ważny jest optymalny mikroklimat w domu, który ma ogromny wpływ na nasz komfort i samopoczucie, ale także na zdrowie wszystkich mieszkańców. Jak więc zadbać o przyjazny mikroklimat w domu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że zależy on od odpowiedniej temperatury panującej we wnętrzu, wilgotności, która powinna utrzymywać się na właściwym poziomie oraz od jakości powietrza. Kluczową rolę spełnia tu termoizolacja, która zapewnia optymalną ochronę termiczną oraz znaczące ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie czy klimatyzację.

Coraz dłuższe i słoneczne dni, a także obecna sytuacja, sprzyjają wiosennym porządkom. To idealny moment na przeprowadzenie drobnych prac porządkowych, które z pewnością przyczynią się do poprawy naszego samopoczucia. Jednak, aby w pełni poczuć przyjazny mikroklimat w domu, niezbędne będzie zaplanowanie istotnych prac renowacyjno-budowlanych, takich jak wykonanie ocieplenia domu. Termoizolacja diametralnie wpłynie na zmianę mikroklimatu naszego domu, podwyższy komfort odczuwany przez mieszkańców, a także przyniesie znaczące oszczędności na ogrzewaniu.

Ocieplenie domu KSO Termo Organika

Dobry mikroklimat, czyli jaki?

W budynkach o bardzo słabej izolacji cieplnej lub przy jej zupełnym braku, aby zimą zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń, montuje się grzejniki o dużej mocy. Pracują one praktycznie nieustannie, zazwyczaj na pełnych obrotach, utrzymując wysokie temperatury. W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania, powietrze stykając się z gorącym grzejnikiem zaczyna intensywnie cyrkulować w pomieszczeniach, tym samym transportując kurz, który może zawierać m.in. alergeny i roztocza. Dodatkowo, powietrze poprzez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami traci odpowiednią wilgotność, stając się suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych. Z drugiej strony bardzo duża wilgotność, spowodowana zbyt niską temperaturą, również nie jest dobra dla zdrowia mieszkańców. Należy pamiętać, że nie mniej ważna jest cyrkulacja powietrza. W domu, w którym jest zła wentylacja najczęściej można zaobserwować skraplającą się na szybach parę wodną. I znowu pojawia się problem wilgoci, która może wnikać głęboko w mury powodując nawet uszkodzenia konstrukcji domu. O tych aspektach często się zapomina, a przecież zdrowie ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników.

Optymalna izolacja

Właśnie dlatego ochrona cieplna bryły budynku, czyli optymalna termoizolacja, mimo iż jest niewidoczna, pełni bardzo ważną rolę. W dużej mierze to właśnie od niej będzie zależeć komfort cieplny budynku oraz zdrowie jego mieszkańców. Dodatkowo, bardzo ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść termoizolacji są także koszty uzyskania tego komfortu. Wykonując ocieplenie domu dobrej jakości izolatorem, jak np. grafitowym styropianem z linii TERMONIUM firmy Termo Organika, można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 70%.
Początek tego sezonu budowlanego jest zdecydowanie inny, możemy więcej czasu przeznaczyć na odpowiednie zaplanowanie termoizolacji. Od czego zacząć? Przede wszystkim od znalezienia odpowiedniego wykonawcy i ustalenia z nim harmonogramu prac oraz podpisania umowy, dokonania odpowiednich pomiarów i dobrania optymalnego, dobrej jakości kompletnego systemu ociepleń. Każdy, kto planuje prace ociepleniowe znajdzie mnóstwo przydatnych informacji i porad na stronie www.termoorganika.pl oraz na profilu firmy Termo Organika w mediach społecznościowych.