Inwestycja w dobrej jakości mieszkalnictwo socjalne się opłaca
- 0 komentarzy
- 15-02-2019

Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów 2018”, którego inicjatorem od 4 lat jest Grupa VELUX, inwestycja w mieszkalnictwo socjalne dobrej jakości i po przystępnych cenach może poprawić ogólny stan zdrowia społeczeństwa, a także jakość życia najuboższych. Ważne jest obniżenie kosztów eksploatacji lokali komunalnych, jako kluczowy czynnik w rozwiązaniu problemów zadłużania się lokatorów. Tym bardziej, że skala zadłużeń mieszkań komunalnych w Polsce jest alarmująca i dotyczy 50% takich mieszkań.
Analizy zawarte w „Barometrze zdrowych domów” pokazują, że budynki mieszkalne złej jakości kosztują gospodarki EU prawie 194 mld EUR rocznie – w postaci kosztów bezpośrednich związanychz opieką zdrowotną i powiązanymi usługami medycznymi i socjalnymi – oraz kosztów pośrednich, takich jak utrata produktywności i jakości życia. Szacuje się, że podniesienie standardu mieszkalnictwa do akceptowalnego poziomu w całej Europie kosztowałoby około 295 mld EUR. Oznacza to, że inwestycja mogłaby zostać spłacona w ciągu 18 miesięcy, dzięki oszczędnościom w opiece zdrowotnej, zmniejszeniu kosztów społecznych oraz zwiększonej wydajności.
Stan budownictwa komunalnego w Polsce
Zła jakość budynków w dużym stopniu dotyczy budownictwa komunalnego. Jak czytamy w Barometrze – lokale komunalne stanowią w Polsce ok. 7% zasobu mieszkaniowego. Najczęściej są to budynki ponad czterdziestoletnie, często przedwojenne, w złym stanie technicznym, wymagające remontów, dużo starsze niż te, które są własnością prywatną. Tymczasem, życie w złych warunkach skutkuje bardzo często problemami społecznymi w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym i zawodowym.
Ponadto, w wielu przypadkach pomimo remontów lokali kwestia ogrzewania i niskiej efektywności energetycznej budynków komunalnych pozostaje bez zmian. Często zdarza się, że lokatorzy mieszkań komunalnych spłacają raty za ogrzewanie nawet do początku kolejnego sezonu grzewczego. Przez nieszczelne okna wieje chłodem, a temperatura jest tak niska, że trzeba spać w grubych ubraniach. Przyczyn takiej sytuacji należy upatrywać w złym stanie zasobu mieszkań komunalnych w Polsce oraz wysokich kosztach jego użytkowania. Najczęstszym źródłem ciepła w nieefektywnych energetycznie mieszkaniach komunalnych w Polsce, jest najdroższe z możliwych – ogrzewanie elektryczne.
– Nie przywiązuje się dużej wagi do obniżenia kosztów utrzymania lokali komunalnych, w których zazwyczaj mieszkają osoby najuboższe. Gminy preferują, aby lokale komunalne były ogrzewane elektrycznie, co jest najdroższym możliwym źródłem ciepła, ale jednocześnie łatwym do opomiarowania z perspektyw gminy – komentuje Magdalena Ruszkowska-Cieślak, Prezes Zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland.
W „Barometrze zdrowych domów” pokazane zostały również inne bolączki mieszkalnictwa komunalnego, jak choćby niska dynamika remontów lokali komunalnych. Najczęściej związane jest to z faktem przerzucania na najemcę kosztów remontu przyznanego lokalu, pomimo spełniania przez niego najniższych kryteriów dochodowych. Brak kapitału potrzebnego do wykonania remontu sprawia, że osoby te zamieszkują w złych i niezdrowych warunkach. Kolejną sprawą jest brak programów, które edukowałyby lokatorów mieszkań komunalnych w zakresie oszczędzania energii, wody, ciepła w gospodarstwie domowym.
Tymczasem skala zadłużeń mieszkań komunalnych w Polsce jest alarmująca. Prawie 50% mieszkań w zasobie komunalnym jest zadłużonych. Najwięcej takich mieszkań jest w województwach śląskimi dolnośląskim, zaś najmniej w województwach na ścianie wschodniej oraz w świętokrzyskimi opolskim.
– Poprawa warunków mieszkaniowych w zasobie komunalnym, zarówno w zakresie standardu, jak i ograniczenia kosztów eksploatacji powinna stać się priorytetowym zadaniem gmin, wspieranych w tym zakresie przez system zachęt i narzędzi stworzonych w ramach programów polityki mieszkaniowej państwa – dodaje Magdalena Ruszkowska-Cieślak.
Nie tylko budownictwo komunalne
Warto przy tym podkreślić, że problem ubóstwa energetycznego dotyczy nie tylko lokatorów mieszkań komunalnych, lecz obejmuje coraz większe grono użytkowników energii w Polsce. Jak wynika z analiz zawartych w Barometrze 2017 blisko 9 mln Polaków nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania swoich domów, tak aby zapewnić sobie komfort cieplny zimą, a ponad 6 mln zalega z rachunkami za energię.
– Potrzebne są skuteczne mechanizmy wsparcia i współpraca na rzecz poprawy stanu budownictwa mieszkaniowego w Polsce, w tym budynków zamieszkiwanych przez najuboższych. Przy czym do renowacji powinniśmy podchodzić w sposób kompleksowy, dzięki czemu poprawimy efektywność energetyczną budynków, która z pewnością wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacji mieszkań, ale także jakość życia i zdrowie mieszkańców – komentuje Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska.
Ważne jest również zwiększenie dostępności renowacji w Polsce, co z pewnością wpłynie na jej tempo, które obecnie utrzymuje się na poziomie 1-2% rocznie. – Aby zwiększyć tempo renowacji budynków mieszkalnych musimy obniżać bariery ekonomiczne dla właścicieli. Remont wiąże się ze znacznymi kosztami, ale lepiej jest przeprowadzić renowację bardziej kompleksowo z zastosowaniem dobrych i przystępnych cenowo materiałów, niż wymienić wyłącznie źródło ciepła czy zainwestować tylko w wymianę okien lub nie przeprowadzić jej wcale. Dlatego przepisy powinny umożliwiać zastosowanie podczas renowacji materiałów budowlanych o mniej wyśrubowanych właściwościach i bardziej dostępnych. Uwzględnienie takiego podejścia w przepisach mogłoby wpłynąć na zwiększenie tempa renowacji, a tym samym na jakość powietrza, zdrowie i jakość życia. Naszym pomysłem chcemy zainteresować resort odpowiedzialny w rządzie za budownictwo – zapowiada Jacek Siwiński.
RenovActive czyli przykład renowacji niskobudżetowej
Renowacja, która poprawi efektywność energetyczną, komfort i zdrowie, nie musi być zbyt kosztowna. Aby to udowodnić, w 2016 roku Grupa VELUX zakończyła projekt „RenovActive”. Przeistoczyła nienadający się do zamieszkania budynek na przedmieściach Brukseli w Belgii w jasną, zdrową i energooszczędną nieruchomość.
Projekt musiał zostać zrealizowany w ramach standardowego budżetu wyznaczonego przez lokalne przedsiębiorstwo budownictwa socjalnego na renowację tego typu budynków. Aby budynek służył za wzór renowacji dla innych podobnych budynków w dzielnicy, opracowano różne znormalizowane elementy renowacyjne, w tym:
• Więcej światła dziennego i naturalny przepływ powietrza przez dom za pomocą centralnej klatki schodowej i okien dachowych.
• Poprawa skorupy i izolacji budynku.
• Zwiększenie powierzchni mieszkalnej poprzez przebudowę poddasza i rozbudowę budynku.
Wprowadzone zmiany okazały się skuteczne i cały czas są monitorowane. Przede wszystkim nastąpiła poprawa stanu zdrowia mieszkańców, którzy przestali narzekać na jakość ich snu, chorowali przez mniej dni w roku i zmniejszyło się ich zapotrzebowanie na leki. Ponadto, dzięki zastosowaniu regulowanej wentylacji naturalnej, poprawiła się jakość powietrza.
W oparciu o sukces tego projektu, firma zajmująca się budownictwem socjalnym, będąca właścicielem domu, zdecydowała się na renowację kolejnych 86 domów zgodnie z koncepcją RenovActive.
Raport w wersji elektronicznej dostępny na stronie www.velux.pl/zdrowedomy
Informacje o projekcie RenovActive na stronie https://www.activehouse.info/cases/renovactive/
Poczytaj także

Dlaczego warto stosować łączniki termoizolacyjne?
Energooszczędność budynków jest kluczowym wyznacznikiem współczesnego budownictwa. Jednak w tym kontekście niewiele osób zastanawia się nad nośnymi elementami izolacji Isokorb, które stosowane...

Czyste powietrze – 5 sposobów, jak możesz o nie zadbać!
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Czystego Powietrza. Jak pokazują liczne badania, jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Unii Europejskiej, a poziom...

Budowa tarasu z desek – jak nie popełnić błędów wykonawczych?
Zbudowanie prostego tarasu na wylewce czy położenie desek na balkonie nie należą do bardzo trudnych zadań. Wystarczy podstawowa wiedza budowlana, odpowiednie materiały, trochę sprzętu oraz oczywiście...

MARKIZY OKIENNE − nowoczesny sposób ochrony pomieszczeń przed nagrzewaniem
Markizy zewnętrzne do okien fasadowych (VMZ) i dachowych (AMZ) od wielu już lat są w stałej ofercie FAKRO. Osłony te skutecznie zatrzymają upał za oknem, a jednocześnie zapewnią...

Sposób na cichą i komfortową przestrzeń biurową. Szklane ściany działowe MB–HARMONY Office od Aluprof
System lekkich, trwałych i łatwych w montażu wewnętrznych ścian szklanych MB-HARMONY OFFICE to najnowsza propozycja Aluprof, lidera w produkcji systemów aluminiowych, będąca odpowiedzią na potrzeby...