Alliander-waterstof-Lochem_17

Grupa BDR Thermea ogrzewa zabytkowe domy za pomocą 100% kotłów wodorowych

Grupa BDR Thermea ogrzewa zabytkowe domy za pomocą 100% kotłów wodorowych, w ramach pierwszego na świecie programu pilotażowego.

Kotły na czysty wodór, produkowane przez niderlandzką markę Remeha należącą do BDR Thermea Group, dostarczają wodór za pośrednictwem istniejącej sieci gazu ziemnego.

BDR Thermea Group, wiodący producent inteligentnych systemów cieplnych m.in. marki De Dietrich, 1 grudnia br. uruchomił pierwszy na świecie program pilotażowy wykorzystujący w 12 zamieszkanych domach kotły zasilane w 100% wodorem. Wodór dostarczany jest przez istniejącą sieć gazu ziemnego.

Zabytkowe domy ogrzewane wodorem

Pionierski projekt realizowany jest w niderlandzkim mieście Lochem. Jest to pierwszy test ogrzewania wodorowego w takiej skali na całym świecie. 

Wolnostojące zabytkowe domy zbudowano około 1900 roku, każdy został wyposażony w jeden z kotłów spalających czysty wodór, przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Wodór dostarczono do istniejącej sieci gazowej w pobliskiej strefie przemysłowej.

Współpraca między holenderską marką Remeha i operatorem sieci Alliander potrwa pilotażowo przez trzy lata, zapewniając obszerne testy w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe. Do udziału w projekcie celowo wybrano starsze domy, w których zmiany można wprowadzać w ograniczonym zakresie ze względu na status zabytku.

Ogrzewanie budynków i wody w znacznym stopniu przyczynia się do zużycia energii i emisji CO2: ogrzewanie pomieszczeń odpowiada za 63,6%, a ogrzewanie wody za 14,8% zużycia energii w budynkach mieszkalnych w UE. Dekarbonizacja budynków jest zatem pilną koniecznością, a wodór jest jedną z kluczowych technologii służących do osiągnięcia tego celu, obok elektrycznych pomp ciepła oraz rozwiązań hybrydowych, które łączą pompy ciepła z kotłami gazowymi”- mówi Bertrand Schmitt, dyrektor generalny Grupy BDR Thermea.

Pompy ciepła i hybrydy odegrają kluczową rolę w dekarbonizacji ogrzewania

Najnowsze badania zlecone przez Europejski Przemysł Ciepłowniczy i opublikowane przez firmę konsultingową Guidehouse pokazują, że połączenie różnych technologii grzewczych to najszybszy sposób na ograniczenie zużycia gazu ziemnego o 45% do 2030 r. Mogłoby to wygenerować także łączny zysk w wysokości ponad 520 bln euro do 2050 r.

Pompy ciepła odgrywają kluczową rolę w dekarbonizacji ogrzewania i doskonale sprawdzają się w dobrze ocieplonych domach oraz budynkach nowo wybudowanych. Hybrydy mogą szybko zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w słabiej izolowanych istniejących budynkach, redukując wykorzystanie gazu nawet o 70%. Z czasem pozostałe zużycie gazu można ograniczyć wykorzystując wodór.