Więcej światła i powietrza na poddaszu – zalety okien do dachów płaskich
- 0 komentarzy
- 18-10-2019
Dostęp do świeżego powietrza oraz naturalnego światła poprawia jakość życia. Dzięki temu odczuwamy wyższy poziom energii i, po prostu, cieszymy się życiem. Tymczasem – jak wynika z ostatniego raportu „Barometr zdrowych domów”, zleconego przez firmę VELUX – ponad 90% czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń. Co zrobić, aby poprawić komfort życia na poddaszu? Rozwiązaniem może być montaż okien do płaskiego dachu.
Okna do płaskiego dachu pozwalają doświetlić pomieszczenie na najwyższej kondygnacji domu przez sufit – czyli w miejscu, gdzie rzadko dopuszczamy taką możliwość. Co więcej, nowoczesne okna mogą być sterowane elektrycznie, co jest dużą zaletą w porównaniu do starszych modeli (których obsługa nie była zbyt wygodna). Podpowiadamy, dlaczego warto zadbać o odpowiednie doświetlenie i wentylację swojego domu!
Dlaczego świeże powietrze w domu jest tak istotne?
Według raportu „Barometr zdrowych domów” Europejczycy, którzy w ogóle nie wietrzą swoich domów, dwukrotnie częściej są narażeni na brak życiowej energii niż Ci, którzy otwierają okna od 2 do 4 razy dziennie. Te statystyki wyraźnie obrazują, jak ważny jest dostęp do świeżego powietrza. Jeśli spędzamy czas w często wietrzonych wnętrzach, jesteśmy rześcy i pełni energii. Dopływ świeżego powietrza poprawia jakość naszej pracy oraz umożliwia komfortowy, regenerujący sen.
Odpowiednią wentylację domu umożliwiają oczywiście okna, dlatego warto otwierać je jak najczęściej. W ten sposób możesz również zapobiec nadmiernej wilgotności wewnątrz pomieszczeń, która sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni. Z raportu wynika, że nawet 60% mieszkańców Europy, którzy mają w domu pleśń, doświadcza podrażnień i suchości gardła (w przypadku osób mieszkających w zdrowych domach ten odsetek spada do 43%).
Dostęp do naturalnego światła w domu – komfort i oszczędności
Istotnym czynnikiem, który poprawia nasze samopoczucie, jest również dostęp do naturalnego światła. Według badań aż 37% Europejczyków, którzy niezbyt często przebywają w widnych pomieszczeniach, rzadko odczuwa wysoki poziom energii (przy odpowiednim dostępie do światła ten odsetek spada do 21%).
Na szczęście, za pomocą okien do płaskiego dachu możesz doświetlić miejsca, w których brakuje klasycznych okien fasadowych. W ten sposób możesz także zaoszczędzić na rachunkach za prąd – montaż okna w odpowiednim miejscu sprawi, że w ciągu dnia nie będziesz musiał włączać światła, aby doświetlić pomieszczenie. Nie musisz też obawiać się nadmiernego nagrzewania wnętrza. Wystarczy montaż specjalnej markizy, która zablokuje ciepło promieni słonecznych, a jednocześnie nie zaciemni wnętrza.
Jakie okna do płaskiego dachu wybrać?
Okna do płaskiego dachu mogą być wyposażone w różne moduły. Ich konstrukcja wpływa na wygląd, trwałość i funkcjonalność okna. Czołowym producentem okien do dachu płaskiego w Polsce jest grupa VELUX. Do wyboru masz kilka rodzajów tych okien.
Sferyczny moduł szklany – kształt i konstrukcja szyby umożliwiają sprawne usunięcie wody, liści i innych zanieczyszczeń, a tym samym doprowadzenie do wnętrza dużej ilości światła.
Płaski moduł szklany – polecany do montażu na domach z dachami o kącie nachylenia od 2 do 15°. Wykonany z hartowanego szkła odpornego na zadrapania.
Kopuła dachowa – nowoczesna wersja klasycznego wykończenia okna do płaskiego dachu. Polecana do biur, szpitali, warsztatów i mieszkań.
Na rynku są również dostępne okna dachowe do zadań specjalnych, których rola wykracza poza doświetlenie i wentylację pomieszczeń. Przykładowo: okno oddymiające zapewnia drożność dróg ewakuacyjnych dzięki temu, że odprowadza dym i ciepło w przypadku pożaru budynku. Z kolei okno wyłazowe pełni funkcję wyjścia ewakuacyjnego. Jest otwierane ręcznie, a w razie potrzeby zapewnia wygodne wyjście na dach.
Więcej praktycznych porad i informacji na temat okien dachowych znajdziesz na stronie www.velux.pl
Poczytaj także
Porotherm typu T – więcej niż oczekujesz od produktów na ściany
Innowacje w budownictwie to przede wszystkim rozwiązania systemowe, dzięki którym wymarzony dom powstanie szybko i zgodnie ze sztuką. Dziś to też bez wątpienia takie produkty i technologie, które...
Idealne rynny dla każdego dachu
Rynny NIAGARA firmy Blachy Pruszyński to kompletny systemem odwadniania idealny dla każdego dachu. Przeznaczony jest on zarówno dla nowych, jak i remontowanych budynków...
Ogrzewanie hybrydowe w nowoczesnym biurowcu – dlaczego warto?
Infores Business Park, nowoczesny kompleks biurowo-handlowy w sercu Przemyśla, stawia na zrównoważone i efektywne rozwiązania grzewcze. Dzięki wykorzystaniu systemu hybrydowego, opartego na pompach ciepła...
Eko-Okna – firma z przyszłością
Eko-Okna to lider stolarki otworowej w Europie. Swój sukces zawdzięcza ciągłemu rozwojowi, zaufanej kadrze pracowniczej oraz umiejętności dostosowania do stale zmieniających się trendów rynkowych....
Czy pompy ciepła nadają się do ogrzewania budynków komercyjnych? Dlaczego warto je instalować?
Pompy ciepła oferują efektywne i ekologiczne rozwiązania do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Praktyka pokazuje, że są one coraz częściej instalowane w szkołach, szpitalach...
Dom z naturalnych materiałów – z czego powstają silikaty i beton komórkowy?
Dom to symbol bezpieczeństwa. Planując budowę chcemy dołożyć wszelkich starań, aby spędzane w nim lata przebiegały nam w szczęściu i zdrowiu. Jednym z pierwszych pytań,...