Wymiana drzwi – co warto wiedzieć?
Wymiana drzwi zewnętrznych jest ważnym elementem termomodernizacji domu i skutecznym sposobem na zmniejszenie zużycia energii oraz kosztów ogrzewania budynku. O czym warto wiedzieć, żeby dzięki nowym drzwiom cieszyć ciepłem i komfortem?
Wybór drzwi zewnętrznych to decyzja, którą zazwyczaj podejmujemy raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Drzwi towarzyszą nam na co dzień przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu, witają naszych gości i mają za zadanie zatrzymać złodziei. Do tego powinny pięknie się prezentować i chronić przed chłodem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wymianie drzwi.
Ciepłe drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne powinny być energooszczędne, co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania domu zimą i ograniczy nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń latem. Przy wymianie drzwi zwróćmy więc uwagę na parametr przenikalności cieplnej, oznaczony symbolem U – im mniejsza jego wartość, tym dany wyrób jest „cieplejszy”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dla drzwi zewnętrznych parametr ten nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. Na jego wartość mają wpływ zastosowane w drzwiach rozwiązania izolacyjne – m.in. wysokiej jakości uszczelki, przylgi drzwiowe oraz ciepłe wypełnienie np. ze styropianu lub pianki poliuretanowej.
Drzwi, które chronią i zdobią
Dobrze dopasowane do naszych oczekiwań i do wyglądu budynku drzwi zewnętrzne tworzą estetyczne wejście do domu. Dlatego oprócz parametru przenikalności cieplnej, liczy się również piękny design. Do wyboru mamy szeroką ofertę kolorów i wykończenia, np. klasyczne imitacje drewna oraz nowoczesne industrialne szarości. Modnie prezentują się również drzwi z przeszkleniem, które ładnie wyglądają i pozwalają wpuścić do wnętrza nieco naturalnego światła rozświetlając zazwyczaj dość ciemne pomieszczenie, jakim jest korytarz. Do drzwi możemy również dobrać nowoczesne antaby (pochwyty), których znakomicie podkreślą charakter wejścia do domu.
Jeśli wraz z drzwiami wybieramy również bramę garażową, to optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompletnej oferty i zakup obu tych produktów od jednego producenta. Wówczas mamy kontakt tylko z jednym dystrybutorem i jedną ekipą monterską, co w praktyce skraca czas realizacji inwestycji i ułatwia nam komunikację z wykonawcami. Także później, podczas użytkowania wyrobów odpowiedzialność za opiekę serwisową bierze na siebie tylko jedna firma. Dzięki temu drzwi i brama są w tym samym stylu i tworzą spójną wizualnie całość.
Wymiana drzwi z dofinansowaniem
Przy wymianie drzwi zewnętrznych można pozyskać dofinansowanie. Gdy nasze roczne dochody jako właściciela lub współwłaściciela domu, w którym wymienione mają być drzwi nie przekraczają 135000 zł, to można wówczas skorzystać z programu „Czyste Powietrze”. Złożenie wniosku w ramach tego programu możliwe jest przez Internet (profil zaufany), w urzędzie gminy, który podpisał porozumienie w sprawie realizacji programu lub w wojewódzkim oddziale Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu dokumentów można również uzyskać w punktach sprzedaży renomowanych producentów stolarki drzwiowej. Przy wyborze konkretnego produktu trzeba zwrócić uwagę na to, aby posiadał on określone w programie parametry.
Wymiana drzwi – doby montaż
Oprócz samego wyboru drzwi zewnętrznych, warto też zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż. Tylko dobrze zamontowane drzwi będą odpowiednio spełniać swoje funkcje i zachwycać wyglądem. Poza stabilnym zamocowaniem mechanicznym i skutecznym uszczelnieniem, równie ważne są także staranna obróbka i wykończenie, żeby całość prezentowała się estetycznie.
Skuteczną ochronę połączenia na styku drzwi-mur zapewnia ciepły montaż, który tworzą zazwyczaj trzy warstwy (strefy) izolacji. W odróżnieniu od montażu na samą tylko pianę poliuretanową, stosuje się tu również np. specjalne taśmy lub folie w płynie. Wykorzystywane technologie mogą być różne, ale idea jest jedna – zbudowanie warstwowej ochrony: bariery zewnętrznej i wewnętrznej, która ochroni strefę środkową, czyli izolację termiczną (najczęściej jest to właśnie piana poliuretanowa) przed zawilgoceniem oraz innymi szkodliwymi dla niej czynnikami.
Ciepłe, solidne drzwi zewnętrzne to oszczędność energii i komfort użytkowania domu przez cały rok. Dobrze wybrany i zamontowany produkt posłuży nam przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i przez cały ten czas będziemy płacić mniej za ogrzewanie budynku. Jeśli pozyskamy przy tym dofinansowanie na wymianę drzwi, zaoszczędzimy podwójnie.
Zdjęcie: Designed By Freepik
Tekst: Redakcja Domów Energooszczędnych