Ogrzewanie domu kotłem

Ciepło płynące z gazu – kondensacyjne kotły gazowe

Ogrzewanie w mieszkaniu to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza gdy czekają nas chłodne dni, podczas których słupki rtęci osiągną swoje apogeum, ukazując niskie temperatury. Na rynku spotkać możemy kotły kondensacyjne jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Który z nich warto wybrać?

Kotły gazowe dwufunkcyjne

Z reguły kotły gazowe dwufunkcyjne znajdują swoje zastosowanie w domach o niewielkim metrażu, w których punkty pobierania ciepłej wody są nieopodal kotła. Istotne jest, aby nie doszło do sytuacji, w której z ciepłej wody korzystają w tym samym czasie dwie osoby. W praktyce kotły gazowe dwufunkcyjne sprawdzają się w budynkach, w których znajdziemy jedną łazienkę i sąsiadującą z nią kuchnię. Tego typu kocioł powinno się zainstalować w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znajdował się on jak najbliżej punktu, w którym pobierana będzie woda. Jeśli nie zastosujemy takiego rozwiązania, wówczas zmuszeni będziemy czekać, aż woda dopłynie z kotła do kranu. Gdy punkty poboru znajdują się w dalekiej odległości, kocioł należy ustawić tam, gdzie najczęściej odkręcany jest kran z ciepłą wodą – zazwyczaj takim pomieszczeniem jest kuchnia. Wtedy marnuje się mniej wody, gdy oczekujemy na jej podgrzanie. W przypadku gdy długość rury, którą woda z kotła płynie do kranu, jest większa niż 7 m, czas oczekiwania na wodę jest stosunkowo długi.

Kotły gazowe jednofunkcyjne

W domu, w którym znajdują się co najmniej dwie łazienki i jest on zamieszkiwany przez więcej niż trzy osoby, najlepiej zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny. Wówczas domownicy nie będą musieli borykać się z problemem niestabilnej temperatury i ograniczonej wydajności. Kotły gazowe jednofunkcyjne z zasobnikiem stwarzają możliwość zastosowania cyrkulacji, która jest podstawą w dużych instalacjach. Obecność dodatkowych przewodów cyrkulacyjnych przekłada się na to, że ciepła woda stale krąży w instalacji, przepływając przez zbiornik, w którym utrzymuje się pożądana temperatura. Wobec tego woda znajdująca się w rurach ma zbliżoną temperaturę – nie stygnie i domownicy mogą z niej korzystać tuż po odkręceniu kranu.
Na to, jaki kocioł wybierzemy, wpływa przede wszystkim cena. Na rynku dostępne są zarówno kotły jednofunkcyjne do ogrzewania c.o. jak i pakiety kotła kondensacyjnego z zasobnikiem c.w.u. Producenci mają również w ofercie kotły kondensacyjne z wbudowanym zasobnikiem. Trudności z wyborem odpowiedniego będą miały przede wszystkim osoby, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody. Podczas wyboru kotła jednofunkcyjnego należy liczyć się też z czasochłonnością prac instalacyjnych. Kompromisem mogą okazać się kotły, które posiadają wbudowany zasobnik. Kocioł kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają miejsca na postawienie zasobnika pod kotłem.

Kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne wykorzystują nie tylko ciepło powstające w procesie spalania, lecz także zawartość pary wodnej znajdującej się w spalinach. Kotły kondensacyjne wyposażone są w wymienniki ciepła, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na odzysk ciepła ze spalin i wstępne podgrzanie zimnej wody. Dzięki wstępnemu podgrzaniu wody, kocioł pracuje ekonomicznie ponieważ zużywa mniejszą ilość energii, a przede wszystkim gazu.

Tekst: Kalkulatory Budowlane
Zdjęcie: Pixabay