ISOVER i Texsa dla rynku fotowoltaiki
Nowe rozwiązanie izolacji dachów płaskich z instalacją fotowoltaiczną.
Branża OZE znajduje się na fali wznoszącej. Na koniec stycznia 2021 r. moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wyniosła 4115,2 MW. Oznacza to wzrost o 250,3 proc. w stosunku do stycznia 2020 r. W odpowiedzi na ten trend ISOVER i Texsa rozpoczęły współpracę, której wynikiem jest wspólne rozwiązanie do termoizolacji dachów płaskich, na których wznoszone są konstrukcje balastowe pod instalacje fotowoltaiczne.
Rozwiązanie jest przeznaczone dla budynków, w których obok uzyskania odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej, a także możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej istnieje potrzeba ograniczenia zjawiska przegrzewania. W skład systemu wchodzą folie paroizolacyjne ISOVER, płyty z wełny mineralnej skalnej ISOVER Dachoterm oraz termorefleksyjne membrany hydroizolacyjne TEXSA. Zabezpieczenie nimi przegrody pod instalacją fotowoltaiczną pozwoli znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej użytkowanej na chłodzenie i wentylację oraz podniesie bezpieczeństwo pożarowe.
Inwestycja gotowa na oszczędzanie
Dach płaski musi być odpowiednio zaprojektowany pod budowę konstrukcji balastowej dla instalacji fotowoltaicznej. Podstawowym zadaniem izolacji dachu jest przenoszenie wszystkich możliwych obciążeń związanych m.in. z zamontowanymi instalacjami, jak i sezonowo zalegającym śniegiem. Dlatego też w nowym systemie ISOVER i Texsa znalazły się twarde wełny skalne, odporne na odkształcenia mechaniczne, o wysokiej gęstości i wytrzymałości na ściskanie (Dachoterm GH i Dachoterm S38). Umożliwiają one swobodne przemieszczanie się ekip montujących podkonstrukcje oraz panele fotowoltaiczne. Płyty są montowane w dwóch warstwach, aby zlikwidować ryzyko mostków termicznych. Produkt jest niepalny, o najwyższej dokładności w zakresie tolerancji grubości T5, co daje gwarancję 100% szczelności i jakości wykonania.
Uzupełnieniem warstwy ocieplenia są termorefleksyjne membrany hydroizolacyjne Texsa PVC/TPO Energy Plus, które charakteryzują się wysoką emisyjnością i refleksyjnością. Skutecznie odbijają promieniowanie słoneczne, zapobiegając przegrzaniu się powierzchni dachu i powstawaniu naprężeń termicznych. Tym samym obniżają temperaturę dachu i minimalizują transmisję ciepła do budynku, co przekłada się na lepszą wydajność urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także niższe koszty zużycia energii elektrycznej. Z kolei odbite przez membranę promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez moduły solarne. Tak zabezpieczony dach nie tylko zwiększa efektywność instalacji fotowoltaicznej, ale wpływa także na komfort pracy pod dachem. Co jest szczególnie istotne w kontekście zjawiska przegrzewania, które w niektórych branżach może prowadzić do strat lub spadku efektywności pracy pracowników.
Układ dla budynku: ti ≥ 16°C, wymagany współczynnik przenikania ciepła to Ucmax = 0,15 [W/(m2K)]
• Membrana hydroizolacyjna PVC Vinitex MP Energy Plus lub TPO Texsalon MP Energy Plus
• Wełna mineralna Zestaw gr. 250 mm (Dachoterm S38 gr. 210 mm + Dachoterm GH gr. 40 mm)
• Folia paroizolacyjna Stopair 1104
Układ dla budynku: 8°C ≤ ti ≤ 16°C, wymagany współczynnik przenikania ciepła to Ucmax = 0,30 [W/(m2K)]
• Membrana hydroizolacyjna PVC Vinitex MP Energy Plus lub TPO Texsalon MP Energy Plus
• Wełna mineralna Zestaw gr. 130mm (Dachoterm S38 gr. 90mm + Dachoterm GH gr. 40mm)
• Folia paroizolacyjna Stopair 1104