Nie ryzykuj – postaw na fachowego instalatora pompy ciepła
• Niezależnie od tego jak będzie wyglądała nowa odsłona programu Czyste Powietrze, którego ponowne uruchomienie zapowiadane jest na koniec marca, z perspektywy inwestora kluczowa pozostanie rola instalatora
• Ekspert Stiebel Eltron komentuje najczęstsze błędy popełniane przez osoby montujące pompy ciepła i podpowiada, jak się przed nimi ustrzec
• Wskazuje także kwestie na jakie należy zwrócić uwagę, gdy wybieramy fachowca
Wiedza i doświadczenie instalatora to podstawa a dobry producent pomaga
Rekomendacja instalatora w wielu przypadkach pozostaje głównym czynnikiem decyzji zakupowej inwestora. Dlatego wiedza doradzającego mu specjalisty jest niezwykle istotna do oferowania, a później zainstalowania optymalnego z punktu widzenia klienta urządzenia. Co ważne pompa ciepła jest transmiterem, a nie emiterem ciepła (wykorzystuje energię ziemi, wody lub powietrza) i dla sprawnego funkcjonowania systemu grzewczego opartego o to urządzenie niezbędna jest dobra znajomość hydrauliki.
– Już wkrótce ponownie uruchomiony zostanie program Czyste Powietrze, dlatego chcemy przypomnieć inwestorom, o kluczowych kwestiach na jakie powinni zwracać uwagę. Najczęstszymi grzechami, które zdarzają się na etapie tworzenia ogrzewania wykorzystującego pompy ciepła są zły dobór urządzenia lub błędne wykonanie hydrauliki – mówi Tomasz Tchórzewski, Dyrektor ds. Inwestycji w Stiebel Eltron.
Prawidłowego doboru urządzenia zawsze dokonuje się indywidualnie, poprzez analizę specyficznych cech i potrzeb budynku (m.in. czy jest nowy lub modernizowany, posiada jedno czy dwa źródła ciepła, jaka jest wielkość okien, czy obiekt wyposażono w ogrzewanie podłogowe, punkt biwalentny etc.). To pozwala dopasować moc pompy do potrzeb energetycznych, co przekłada się na korzyści finansowe dla użytkownika.
Z kolei błąd w obszarze układu hydraulicznego, wynikający na przykład z niewystarczającej wiedzy, może skutkować tym, że nie będzie on w stanie przekazać całego ciepła dostarczonego przez pompę. A ten aspekt negatywnie wpływa na koszty eksploatacji. Urządzenie, mimo poprawnego doboru, nie spełnia swoich funkcji, a użytkownik jest zmuszony do dogrzewania swojego domu z innego źródła.
– Mnogość, złożoność i wzajemne powiązanie tych zagadnień sprawia, że instalator musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Odpowiedzialni wytwórcy wspierają specjalistów montujących ich urządzenia, mając świadomość, że zależy od tego satysfakcja klienta i powodzenie biznesu – mówi Tomasz Tchórzewski.
Fachowym instalatorom, a także inwestorom, Stiebel Eltron udostępnia zasoby funkcjonujących w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku centrów szkoleniowych i know-how pracujących tam specjalistów. Instalatorzy mają dostęp do narzędzi planistycznych do przygotowywania koncepcji technicznych oraz szczegółowych rozwiązań dla klienta. Mogą także korzystać z konsultacji i porad dotyczących konkretnych projektów systemów grzewczych. Przedstawiciele marki wspólnie z nimi wizytują budowy, by w ten sposób rozstrzygnąć wymagające tego kwestie.
– Służymy wszechstronnym wsparciem, a codzienne kontakty sprawiają, że ze zdecydowaną większością naszych instalatorów jesteśmy na „ty”. Nie zostają oni z nurtującymi ich problemami sami. Dobry kontakt i wzajemne zaufanie ułatwia uzyskanie najlepszych efektów, co niewątpliwie jest dobrą wiadomością dla klienta – wyjaśnia Tomasz Tchórzewski.
Znaczenie dobrej komunikacji, jakości urządzeń oraz wsparcia w pogłębianiu wiedzy podkreślają również instalatorzy.
– Możemy liczyć na wsparcie działu technicznego Stiebel Eltron, gdy jest nam ono niezbędne. Ten aspekt jest z mojej perspektywy po prostu cenny, a jednocześnie pracując na co dzień z urządzeniami różnych producentów mogę powiedzieć, że nie jest to standard – mówi Bartłomiej Weremczuk, z działającej w regionie Małopolski firmy MB Technika Grzewcza.
– Szkolenia w Stiebel Eltron łączą teorię z praktyką, a obecność na nich serwisantów, podobnie jak sprawny codzienny kontakt z nimi, pozwalają przebrnąć przez wszelkie niuanse, których nie wyjaśniają instrukcje. Zresztą dobra dostępność serwisu jest dla nas bardzo ważnym czynnikiem rekomendacji rozwiązania dla klienta. Dzięki kompleksowemu podejściu zimą mogę spać spokojnie, nawet gdy temperatury spadają do poziomu poniżej -20’C będąc pewnym, że moi klienci są bezpieczni – dodaje Adrian Drab, właściciel Instal4u z siedzibą w Busku Zdroju.
Fotowoltaika i pompy ciepła to diametralnie odmienne systemy
Na forach internetowych poświęconych pompom ciepła jednym z częściej powtarzających się pytań jest to odnoszące się do oceny wskazanego danemu inwestorowi rozwiązania (np. typu i mocy pompy ciepła) czy kosztów zakupu i montażu systemu. W odpowiedzi niejednokrotnie można przeczytać zaproszenie, że ktoś „zrealizuje montaż taniej, by zostało na dobre wakacje” lub opinię „po co ci taka duża moc”. Jak wskazuje Tomasz Tchórzewski ten sposób oceny, czy zaoferowane rozwiązania jest złe lub dobre mija się z celem.
– Odpowiedzialny instalator nie oceni poprawności doboru urządzenia, bez zapoznania się ze szczegółami i wizją lokalną obiektu, który jest przedmiotem inwestycji – mówi przedstawiciel Stiebel Eltron, rekomendując by pomocy w zweryfikowaniu instalatorów szukać u producentów urządzeń.
W jego opinii warto zwrócić uwagę na podmioty, które jednocześnie oferują usługi w zakresie montażu pomp ciepła i fotowoltaiki, ponieważ: „Jeśli ktoś deklaruje, że „ogarnie i jedno i drugie”, to należy takie deklaracje traktować podchodzić z ostrożnością”. Oba systemy są od siebie diametralnie odmienne. Pompy ciepła są układem hydraulicznym, który wymaga wiedzy zupełnie innej niż w przypadku paneli.
– Ryzyko, że coś pójdzie nie tak rośnie, gdyż zwyczajnie w świecie ta materia jest skomplikowana, a jej poznanie wymaga szkolenia i doświadczenia. Niestety nawet mając prawidłowy projekt nie mamy stuprocentowej pewności odpowiedniego wykonania całej instalacji – dopowiada Tomasz Tchórzewski.
Jak uniknąć błędów? Niech serwis sprawdzi poprawność instalacji
Kluczem do minimalizowania ryzyka błędów jest korzystanie z usług fachowca, który do instalacji jest merytorycznie przygotowany. Najlepsi fachowcy korzystają z poleceń pocztą pantoflową, jednak wartościowym źródłem informacji na ich temat są serwisy producentów. Na przykład Stiebel Eltron prowadzi program Fachowy Instalator, skierowany do firm instalacyjnych posiadających wiedzę i doświadczenie w montażu pomp ciepła do c.o./c.w.u.. Marka działa w modelu opartym na rekomendacjach własnych serwisantów, będących podstawą wyboru partnerów, ich późniejszego szkolenia i certyfikacji. W Polsce posiada sieć ponad 550 autoryzowanych instalatorów. W połączeniu z dobrze rozwinięta siecią serwisową stanowi to wsparcie dla inwestora na każdym etapie inwestycji. Sprawdzenie przez serwis producenta jest gwarantem poprawności montażu. W Stiebel Eltron ten etap jest niezbędny do uzyskania gwarancji na zakupione urządzenia.
– Zgłoszenie zamontowanego systemu do serwisu producenta sprawia, że ryzyko eliminujemy niemal do zera. Jeśli coś byłoby nie tak, to serwis to wychwyci, a instalator będzie musiał poprawić. Dzięki temu klient końcowy może spać spokojnie – podsumowuje Tomasz Tchórzewski.
Współpraca reklamowa