Okna, które sprawdzą się podczas upałów
Nowoczesne okna z wyposażeniem przeciwsłonecznym skutecznie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem. Dzięki temu w domu będzie panował przyjemny chłód, nawet w bardzo upalne dni.
By utrzymać komfortową temperaturę we wnętrzach podczas upałów, możemy zastosować różnorodne rozwiązania. Pozwalają one ograniczyć korzystanie z klimatyzacji, a tym samym zmniejszyć wydatki na chłodzenie pomieszczeń.
Szyby przeciwsłoneczne
Okna, które będą usytuowane od strony południowej i zachodniej – gdzie słońce operuje najmocniej i najdłużej, można wyposażyć w szyby przeciwsłoneczne. Są one umieszczane po zewnętrznej stronie pakietu szybowego. Takie szyby ograniczają ilość energii słonecznej przedostającej się do wnętrza domu, chroniąc je w ten sposób przed przegrzaniem.
Dostępne są dwa rodzaje szyb przeciwsłonecznych – absorpcyjne i refleksyjne (lustrzane). Te pierwsze wykonane są ze szkła barwionego w masie (np. na niebiesko, szaro, brązowo, zielono), które pochłania część promieniowania słonecznego. Ich parametry różnią się w zależności od koloru i grubości szkła. Szyby refleksyjne to również szkło barwione w masie, które dodatkowo pokrywa się warstwą tlenków metali. Działają one jak lustro, odbijając część promieniowania słonecznego.
– Przy wyborze okien z szybami przeciwsłonecznymi warto zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g. Określa on, jaka część promieniowania słonecznego dociera do pomieszczeń. Współczynnik g podaje się w procentach. Im większa jego wartość, tym więcej energii słonecznej przepuszcza okno. Dla przykładu przy współczynniku g wynoszącym 80 proc. pomieszczenie będzie się bardziej nagrzewać od słońca niż wówczas, gdy ma on wartość 50% – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
Osłony zewnętrzne
W utrzymaniu komfortowej temperatury we wnętrzach podczas upałów skutecznie pomagają wszelkiego rodzaju osłony zewnętrze, np. żaluzje fasadowe, rolety zewnętrze, screeny lub markizy. Niezwykła efektywność ich działania wynika z tego, że ograniczają one przenikanie energii słonecznej do pomieszczeń. Większość promieniowania jest zatrzymywana już przed szybą, dzięki czemu wnętrza nadmiernie się nie nagrzewają. Zaletą żaluzji fasadowych, screenów czy markiz jest to, że w odróżnieniu od rolet zewnętrznych nie zasłaniają one całkowicie widoku za oknem. Te ostatnie mogą jednak pełnić również inne funkcje, np. tłumią odgłosy dochodzące z zewnątrz oraz stanowią dodatkową barierę antywłamaniową.
– W przypadku nowo budowanych domów, o wyborze rodzaju osłon zewnętrznych najlepiej zdecydować na etapie projektowania. Umożliwia to zaplanowanie właściwych wymiarów otworów okiennych, co ułatwia montaż osłon oraz odpowiednie doszczelnienie okien – mówi Daniel Kurek, Młodszy Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
Osłony wewnętrzne
Osłony montowane od środka, takie jak plisy, rolety czy żaluzje wewnętrzne, ograniczają wprawdzie dostęp światła, ale nie chronią przed przenikaniem energii słonecznej przez szyby. Dlatego w upalne dni wnętrza mogą się nadmiernie nagrzewać. Tego typu osłony sprawdzą się w pomieszczeniach od strony wschodniej i północnej, które są mniej nasłonecznione. W przypadku okien usytuowanych na elewacji południowej i zachodniej mogą się jednak okazać niewystarczające.
Okapy i zadaszenia
Nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń w upalne dni można uniknąć wybierając odpowiedni projekt domu. Właściwie rozmieszczone okapy, zadaszenia lub balkony chronią przed zbyt dużym nasłonecznieniem latem, kiedy słońce jest wysoko na niebie. W efekcie nie ma konieczności stosowania osłon okiennych, nawet w przypadku bardzo dużych przeszkleń. Z kolei w chłodne miesiące promienie słoneczne mogą bez trudu wnikać do pomieszczeń. Pozwala to na pozyskanie dodatkowej, darmowej energii do ogrzania i doświetlenia wnętrz.