Gruntowe pompy ciepła. Najtańszy sposób ogrzewania świetnie sprawdzi się w każdym typie budownictwa
Gruntowa pompa ciepła to najbardziej efektywny rodzaj ogrzewania. Technologia jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla dużych obiektów, które wymagają odpowiedniej mocy ze źródeł szczytowych oraz domów jednorodzinnych, szczególnie pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Wykonanie przyłącza gazowego to koszt porównywalny z odwiertami na potrzeby gruntowych pomp ciepła, które są znacznie tańsze w użytkowaniu. Efektywność kosztowa ma znaczenie dla przedsiębiorców, którzy w ostatnich latach mierzą się z wysokimi cenami energii, a także w kontekście wyzwań związanych z chłodzeniem obiektów.
Stiebel Eltron wprowadza na rynek nową generację gruntowych pomp ciepła. Dzięki naturalnemu czynnikowi chłodniczemu R290 i zoptymalizowanym obiegom chłodniczym są one wydajniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Ich atutem jest również łatwa i intuicyjna instalacja.
Gruntowa pompa ciepła – świetna alternatywa dla gazu w domu i w firmie
Łagodniejsze zimy powodują, że indywidualni użytkownicy rzadziej wybierają gruntowe pompy ciepła jako źródło ogrzewania. Decyduje o tym przekonanie, że wymagają one większych nakładów, czego nie rekompensuje ich wysoka sprawność. Jednak, analizując koszty inwestycji, warto wziąć pod uwagę ceny działek. Te bez dostępu do sieci gazowej są tańsze, a dostęp do gazu w Polsce nie jest powszechny i nawet w dużych miastach pozostaje ograniczony.
Wykonanie przyłącza o długości 100 m, uwzględniając wydatki na projekt, geodetę, a także samą budowę i opłatę przyłączeniową, wyniesie od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy złotych. Ta kwota jest porównywalna z wydatkami, jakie trzeba ponieść, wykonując odwierty na potrzeby gruntowych pomp ciepła. Koszt zakupu urządzenia będzie zbliżony, a koszty użytkowania w przypadku pomp ciepła są niższe.
Gruntowe pompy ciepła oferują najwyższą efektywność spośród wszystkich ich rodzajów. Nowe modele WPE-I 07 i WPE-I 12, które Stiebel Eltron właśnie wprowadził na rynek, posiadają SCOP** na poziomie 5,21 i 5,41. To oznacza, że dzięki 1 kWh pobranej energii elektrycznej dostarczą ponad 5 kW energii cieplnej. Wysoka efektywność przekłada się na najniższe koszty użytkowania. Według analizy POBE*, roczne koszty ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o pow. 150 m2 (standard programu „Moje Ciepło” (EU = 40 kWh/(m2 rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny w przypadku gruntowych pomp ciepła to zaledwie około 1 tysiąca złotych.
– W moim przekonaniu każdy, kto planuje budowę domu jednorodzinnego, powinien dokonać analizy, czy w jego przypadku montaż gruntowej pompy ciepła ma sens. Koszty jakie będziemy ponosić przy użytkowaniu będą zdecydowanie niższe, porównaniu do każdego innego rodzaju ogrzewania. A jeśli dodatkowo niezbędne byłoby wykonanie przyłącza gazowego, to wybór gruntowej pompy ciepła będzie miał dodatkowe uzasadnienie ekonomiczne – mówi Rafał Krasowski, Dyrektor Sprzedaży Dystrybucyjnej w Stiebel Eltron Polska.
Jednocześnie ekspert podkreśla, że technologię z powodzeniem można stosować także w przedsiębiorstwach. Tak jest w firmie KORPO w Białogardzie, gdzie od 2021 roku ogrzewanie, chłodzenie i c.w.u. dla 800 m2 części administracyjno-socjalnej jej budynków zapewnia gruntowa pompa ciepła Stiebel Eltron o mocy 44 kW. Pompa zastąpiła gaz, a powodem zmiany były wysokie rachunki.
Gruntówki nie wymagają źródła szczytowego, nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach
To aspekt niezwykle istotny w dużych obiektach, które do skutecznego ogrzania wymagają dużej mocy ze źródeł szczytowych np. kotłów gazowych lub grzałek. Wymusza to odpowiednie przyłącze (gazowe lub elektryczne odpowiedniej mocy) oraz wpływa na koszty, szczególnie w mroźnych okresach. Atutem gruntowych pomp ciepła jest stałość mocy i sprawności urządzenia niezależnie od temperatury zewnętrznej. Dodatkowo zapewniają one możliwość chłodzenia pasywnego, co jest istotne latem. Transport chłodu z gruntu, bez pomocy kompresora wiąże się z minimalnymi kosztami. Skuteczność chłodzenia poprawi użycie rekuperacji, która ułatwia utrzymanie niższej temperatury w pomieszczeniach.
– Klimatyzacja działa w obiegu zamkniętym, a to sprawia, że musimy dodatkowo wentylować pomieszczenia by utrzyma odpowiednio niski poziom CO2. Innymi słowy bez rekuperacji musimy otwierać okna, co powoduje napływ cieplejszego powietrza i w konsekwencji konieczność ponownego użycia klimatyzatora. To oczywiście wymaga energii elektrycznej. Nie zapominajmy, że roczny bilans wydatków na energię obejmuje ogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Doświadczamy coraz większej liczby gorących, wręcz upalnych dni, więc udział tej części kosztów ogólnym w rachunku będzie wzrastał. Gruntowa pompa ciepła z rekuperacją pomoże je zniwelować – komentuje Tomasz Tchórzewski, Dyrektor ds. Inwestycji Stiebel Eltron Polska.
Wprowadzona przez Stiebel Eltron seria urządzeń hpnext wykorzystuje naturalny i ekologiczny czynnik chłodniczy – R290 (propan). Dzięki temu nowe gruntowe pompy ciepła producenta mają bardzo niski współczynnik GWP* a tym samym praktycznie zerowy wpływ na środowisko. Ich atutem jest również niewielkie zapotrzebowanie na przestrzeń, dzięki kompaktowej i zintegrowanej budowie.
Z uwagi na montaż gruntowych pomp ciepła wewnątrz obiektów, Stiebel Eltron jeszcze większą wagę położył na kwestie bezpieczeństwa. W nowych modelach wykorzystywana jest niewielka ilość czynnika chłodniczego, nieco ponad 0,5 kg, a cały układ chłodniczy montowany jest w sprawdzonej pod kątem szczelności hermetycznej skrzynce. Cały układ wyposażony jest w szereg zabezpieczeń mających na celu ochronę użytkownika, pomimo faktu iż jego wyciek jest niezwykle mało prawdopodobny. Jednym z elementów zabezpieczających jest separator cyklonowy, który w razie wycieku R290 do układu hydraulicznego ma za zadanie oddzielenie go od wody oraz awaryjny zrzut do hermetycznej skrzynki w której zamknięty jest cały układ termodynamiczny. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji wbudowane w pompę ciepła detektory gazu natychmiast wyłączają sprężarkę oraz włączają wentylator, który w ciągu czterech sekund usuwa czynnik na zewnątrz.
– Opracowując nową linię urządzeń postawialiśmy sobie cel, by ich instalacja i uruchomienie były tak łatwe, jak to tylko możliwe, a bezpieczeństwo stało na najwyższym poziomie. Wszystkie istotne dla systemu komponenty jednostek wewnętrznych i zewnętrznych są zintegrowane. Podłączenie elektryczne jest bezpośrednie i proste dzięki nowym połączeniom zaciskowym. Koncepcja instalacji i podłączenia pozostaje taka sama dla wszystkich modeli. Wszystko to oznacza idealne warunki do szybkiego, bezbłędnego oraz intuicyjnego przygotowania urządzenia do pracy, co z pewnością docenią instalatorzy i użytkownicy – podsumowuje Rafał Krasowski, ze Stiebel Eltron.
* Global Warming Potential – wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany. Porównuje ilość ciepła zatrzymanego przez określoną masę gazu do ilości ciepła zatrzymanego przez podobną masę CO2. Dla pomp z serii wpnext GPW = 3, a ekwiwalent CO2 wynosi 0,007. Porównanie – kolejne najniższe GPW = 148 dla czynnika R454C.
** przy temp. płynu 0 st. C i temp. wody grzewczej 35 st. C.
Kalkulator POBE – koszty ogrzewania w typowych budynkach w I kw. 2025 r. – Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE